مقالات آموزشی

اگر بعد از ورزش تغذیه مناسبی نداشته باشید برای بدنتان چه اتفاقی می افتد؟

تغذیه بعد از ورزش -وبسایت دکتر زکوی

در صورتی که شما به طور منظم ورزش می نمایید بسیار حائز اهمیت است که بهترین زمان غذا خوردن پس از ورزش خود را بدانید و تغذیه مناسبی داشته باشید . اگر شما به موضوع غذا نخوردن بعد از ورزش به منظور لاغری باور دارید، می بایست بدانید که با این عمل چه اتفاقی برای بدن شما می ‌افتد؟

با اکتفا به سؤالات شما دوستان گرامی، در این متن به این موضوع پاسخی علمی میدهیم که؛ آیا گرسنه ماندن پس از ورزش کردن و ممنوع نمودن خود از میل غذا بعد از فعالیت بدنی می تواند بر روی کاهش وزن و یا آنکه چربی سوزی اثر گذارد؟

برای داشتن اندام مناسب علاوه بر ورزش تغذیه مناسب نیز اهمیت بسیاری دارد برای داشتن یه برنامه غذایی کاهش وزن برای خودتان با ما تماس بگیرید.

✓ اگر بعد از ورزش تغذیه مناسبی نداشته باشید برای بدنتان چه اتفاقی می افتد؟ -وبسایت دکتر زکوی

✓ به چه دلیل غذا خوردن بعد از ورزش نمودن و انجام فعالیت بدنی مهم است؟

در روند ورزش بدن از سوخت گلیکوژن تحت عنوان منبع انرژی بهره می گیرد. بعد از به پایان رسیدن تمرین، بدن تمامی ذخایر انرژی خود را از دست خواهد داد. شما به منظور بازسازی ذخایر انرژی که در فعالیت بدنی از دست داده‌اید، چکار باید بکنید؟ چه راهی را باید در پیش گیرید؟ به طور قطع اصطلاح خالی کردن بدن به گوش شما خورده است. این اتفاق نیز با تغذیه بد و غذا نخوردن بعد از فعالیت بدنی و نیز با رژیم های غیر اصولی رخ خواهد داد.

بعد از یک جلسه فعالیت، بدن شما هم دچار کم آبی و نیز خستگی می گردد. اهمیت تغذیه خوب پس از انجام ورزش این می باشد که شما هم می بایست آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنید و هم ذخایر انرژی از میان رفته را به بدن خویش برگردانید.

✓ بهترین زمان میل غذا پس از ورزش به چه هنگام است؟

سی دقیقه الی یک ساعت پس از تمرین، میل پروتئین و همچنین کربوهیدرات خواهد توانست ذخایر انرژی از میان رفته را برای باری دیگر جبران نماید. این اتفاق، به جهت بازسازی بافت های عضلانی صدمه دیده کمک خواهد نمود. میل غذا پس از ورزش نمودن متابولیسم و یا سوخت و ساز بدن را در میزان سطوح بالا نگاه میدارد. هرچه سریع تر شما وعده های غذایی خویش را پس از انجام فعالیت بدنی میل نمایید، به عبارتی دقیق تر هر چه سریع تر آغاز به سوخت گیری کنید، بهتر خواهد بود.

✓ بهترین زمان میل غذا پس از ورزش به چه هنگام است؟ -وبسایت دکتر زکوی

 

✓ با میل ننمودن غذا بعد از ورزش چه اتفاقی برای شما رخ خواهد داد؟

تحقیقات انجام شده چنین نشان میدهد که؛

چنانچه که تغذیه پس از تمرین را تا دو ساعت به تأخیر اندازید، قدرت بدن شما در راستای جبران ذخایر از میان رفته عضلات، تا پنجاه درصد کم خواهد گردید. این کار چنانچه که به صورت همیشگی رخ دهد، شما به جای از دست دادن چربی های خود، عضلات خود را از دست خواهید داد. این کار دقیقاً بر خلاف آن مسئله ای است که شما تصور مینمایید. چرا که با از دست دادن عضله ها، متابولیسم و یا آنکه سوخت و ساز بدن شما کم خواهد شد. البته که این به هیچ عنوان اتفاق خوش آیندی به نظر نمی رسد.

اتفاق دیگری که با میل ننمودن غذا بعد از انجام ورزش برای شما رخ خواهد داد، این است که شما بسیار خسته و بی انرژی خواهید گشت. چنانچه که شما تجربه ی میل ننمودن غذا تا چند ساعت پیش و بعد از انجام ورزش را داشته باشید، حتماً میدانید که چه می گوییم. تجربه ی همین خستگی و نیز گرسنگی منجر خواهد شد که دو ساعت پس از ورزش غذایی که خورده اید، خیلی بیشتر از آن مقداری باشد که همیشه میل می نمایید.

با میل ننمودن غذا بعد از ورزش چه اتفاقی برای شما رخ خواهد داد؟ -وبسایت دکتر زکوی

 

✓ آیا تغذیه مناسب پس از فعالیت بدنی در تمامی رشته‌های ورزشی برابر است؟

البته که تنوع رشته های گوناگون ورزشی منجر می‌شود که نتوانیم یک راهنمایی یا آن که پیشنهاد خاص را برای تمامی آنها استفاده کنیم. به منظور آنکه بتوانیم به ورزشکاران هر رشته ورزشی توصیه ای مناسب بدهیم، می بایست در ابتدا ماهیت آن رشته ورزشی را بدانیم. می بایست بدانیم رشته ورزشی قدرتی است یا سرعتی و یا آنکه استقامتی.

با معین گردیدن ماهیت رشته ورزشی به همراه حجم و شدت فعالیت خواهیم توانست به هر ورزشکار توصیه مناسب ارائه داریم. به طور حتم تغذیه پس از بدنسازی با تغذیه بعد از دو سرعت در میزان اخذ کربوهیدرات نیز پروتئین و چربی متفاوت خواهد بود.

در پایان

قطعاً ما می‌توانیم در وبسایت دکتر زکوی شما را بهتر و بیشتر در ارتباط با تغذیه ای مناسب پس از ورزش همراهی نماییم. شما میتوانید جهت اخذ رژیم غذایی مناسب با مشاوران ما در ارتباط باشید. امیدواریم که اطلاعات مورد نیاز شما را در ارتباط با این موضوع در اختیارتان قرار داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.