مقالات آموزشی

مکمل بدنسازی

مکمل بدنسازی

در این مقاله به بررسی مزایا و کاربرد مکمل بدنسازی خواهیم پرداخت. تا انتها همراه ما باشید.

بهترین مکمل بدنسازی

شاید شما نیز با دیدن تصاویر بدنسازان حرفه ای و مشاهده تناسب اندام آنها، به فکر افتاده باشید که ورزش بدنسازی را دنبال کنید. یکی از ورزش های پرطرفدار بین جوانان، ورزش بدنسازی است؛ ورزش بدنسازی در کنار سلامت نگه داشتن بدن به روی فرم بودن ماهیچه ها و جذابیت افراد نیز کمک زیادی می کند. برخی از افرد به صورت حرفه ای این ورزش را دنبال می کنند؛ به همین دلیل لازم است حتما برنامه غذایی خاصی را دنبال کرده و از مکمل های غذایی نیز استفاده کنند. مکمل های بدنسازی باعث افزایش قدرت عضلات شده و به بدن کمک می کنند خود را بعد از انجام تمرینات سنگین ریکاوری کند. با این حال استفاده از مکمل های بدنسازی نیز قاعده خاص خود را دارد که در صورت رعایت نکردن آنها ممکن است صدمات جدی و حتی جبران ناپذیری به بدن وارد شود. در این مقاله قصد داریم هر آنچه که در مورد مکمل های بدنسازی باید بدانید را برای شما شرح دهیم.

جهت خرید دوره آموزش رژیم نویسی دکتر زکوی کلیک کنید.

 مکمل بدنسازی چیست و چه کاربردی دارد؟

کسی نمی تواند فواید بی شمار ورزش کردن را زیر سوال ببرد؛ با این حال ورزشکاران حرفه ای باید از اصول خاصی پیروی کنند. رسیدن به یک اندام ایده آل چیزی نیست که با یک ماه ورزش کردن محقق شود و بدون شک نیاز به تلاش بی وقفه و منظم دارد. اما رسیدن به هیکلی مشابه هیکل یک بدنساز حرفه ای، نیاز به دنبال کردن یک برنامه غذایی ویژه دارد؛ یعنی علاوه بر انجام ورزش منظم، ورزشکار باید ویتامین ها و مواد مغذی لازم را برای بدنش تامین کند. به همین دلیل است که مربیان بدنسازی در کنار انجام تمرینات ورزشی، مصرف مکمل های استاندارد بدنسازی را هم توصیه می کنند. بدن افردی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند، کالری بیشتری مصرف می کند پس به مواد مغذی بیشتری نیز احتیاج دارد. به علاوه یکی دیگر از کاربردهای مکمل های بدنسازی این است که به بدن بعد از انجام ورزش های سنگین برای ریکاوری کردن کمک می کنند.

معرفی انواع مکمل های بدنسازی

در ادامه به بررسی برخی از رایج ترین و مهم ترین مکمل های بدنسازی می پردازیم:

 1. کراتین: کراتین یک ماده مغذی است که متشکل از سه اسید آمینه ال- آرژنین، گلیسین و ال-متیونین می باشد. کاربرد مهم این مکمل تامین انرژی کافی برای سلول های بدن به ویژه سلول های عضله اسکلتی است. همچنین اثبات شده است که این مکمل به افزایش قدرت ورزشکاران و فرآیند ریکاوری کمک زیادی می کند.
 2. پروتئین: تارهای عضلانی ما به طور عمده از پروتئین ساخته شده اند و برای ترمیم عضلات بدن به پروتئین زیادی نیاز دارد؛ طبیعتا در صورت کمبود میزان پروتئین بدن، تارهای عضلانی ما ضعیف شده و عملکرد خود را از دست می دهند. اگرچه افراد می توانند از مواد غذایی پروتئین روزانه خود را دریافت کنند؛ اما به ورزشکاران مصرف مکمل پروتئین به دلیل نیاز بیشتر بدن آنها به این ماده مغذی، توصیه می شود.
 3. مکمل آرژنین
 4. مکمل گلوتامین
 5. کافئین: به منظور تقویت انرژی جسمی، رفع خستگی و افزایش حجم ماهیچه ها.
 6. آمینواسیدهای زنجیره ای

 استفاده از مکمل بدنسازی چه فایده ای دارد؟

اگر مکمل های بدنسازی از برندهای با کیفیت باشند و به صورت استاندارد و صحیح مصرف شوند، فواید بی شماری برای ورزشکاران داشته و روند حجم گرفتن ماهیچه ها را تسریع می کنند. برخی از فواید مکمل های بدنسازی عبارت است از:

 • حجم دادن به عضلات
 • افزایش قدرت و توانایی ورزشکار
 • کمک به افزایش وزن
 • کمک به رفع خستگی بدن
 • به تاخیر انداختن خستگی
 • کمک به تامین پروتئین مورد نیاز بدن
 • افزایش استقامت بدن
 • کمک به ریکاوری بدن

نکاتی در مورد مکمل ورزشی

قبل از استفاده از مکمل ورزشی به این نکات توجه کنید:

 1. حتما از برندهای معتبر و مرغوب استفاده کنید.
 2. زیر نظر یک مربی مجرب و با آگاهی کافی از مکمل استفاده کنید.
 3. در مصرف مکمل بدنسازی، برای رسیدن به نتیجه سریع تر، زیاده روی نکنید.
 4. مصرف مکمل در تمرینات شبانه می تواند سبب بروز بی خوابی شود.
 5. از مصرف مکمل های ارزان قیمت خودداری کنید؛ زیرا اکثرا کیفیت خیلی پایینی دارند.
 6. ممکن است برخی از ترکیبات موجود در مکمل بدنسازی باعث کم آبی بدن شود؛ در نتیجه سعی کنید به اندازه کافی آب بنوشید.

 خلاصه مقاله

رسیدن به هیکل ایده آل خواسته بسیاری از جوانان است. مربیان ورزش بدنسازی، در کنار تمرین منظم و مداوم به داشتن برنامه غذایی کاهش وزن مناسب و استفاده از مکمل های استاندارد تاکید می کنند. برخی از مکمل های بدنسازی شامل کراتین، کافئین، آمینو اسید شاخه دار و… است.  در این مقاله نکاتی در مورد مکمل بدنسازی ذکر کردیم که شما را در تهیه یک مکمل استاندارد کمک می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.