مقالات آموزشی

شکر قهوه ای بهتر است یا شکر سفید

شکر قهوه ای بهتر است یا شکر سفید-وبسایت دکتر زکوی

شکر یک ماده خوراکی با طعم شیرین می باشد .البته مصرف این ماده خوراکی فقط به صنایع غذایی همچون پخت کیک و شرینی، انواع دسر و هر نوع مصارف خانگی دیگر منحصر نمی شود و نقش ویژه ای را در صنعت داروسازی نیز ایفا می نماید . شکر در انواع مختلفی همچون شکر سفید ،شکر قهوه ای و شکر سرخ وجود دارد که هر ۳ از نی شکر بدست می آیند .

برای داشتن یه بدن خوب و رسیدن به تناسب اندام لطفا مطالعه کنید

حال مصرف کدام شکر در سلامت ما تاثیرگذار تر می باشد ؟

آیا آن طور که ادعا می شود شکر قهوه ای نسبت به شکر سفید برای سلامتی مفید تر است ؟

ارزش غذایی شکر سفید و قهوه ای

اگر قرار باشد شکر سفید و قهوه ای را به لحاظ کیفیت در دو کفه ترازو قرار دهیم شاید نتوانیم شاهد سنگین تر شدن و پایین رفتن کامل یکی از کفه ها باشیم .

هر دو نوع شکر از چغندر قند یا گیاه نیشکر تولید می شوند و نمیتوان تفاوت عمده ای از نظر ساختاری و غذایی میان آن ها قائل شد .

شکر سفید دارای ترکیب خاصی نبوده در صورتی که شکر قهوه ای ترکیبی از شکر سفید و شیره شکر یا همان ملاس است که وجود همین ماده موجب تفاوت رنگ و طعم شکر می گردد .

البته لازم بذکر است که شکر قهوه ای دارای میزان بیشتری کلسیم، آهن و پتاسیم است ولی این مواد به میزانی اندک هستند که نمیتوان شکر قهوه ای را یک منبع از مواد معدنی دانست .

شکر سفید دارای کالری بیشتری نسبت به شکر قهوه ای می باشد البته با میزان تفاوت بسیار اندک . بنا براین نمیتوانیم تمایز عمده ای میان این دو نوع شکر قائل شویم زیرا تنها تفاوت چشمگیر آن ها شک و رنگ ظاهرشان می باشد .

پروسه تولیدی شکر سفید و قهوه ای

نیشکر و چغندر قند در در مناطق گرمسیر کشت شده و رشد می کنند و هر دو آن ها در یک پروسه واحد تولیدی به شکر تبدیل می شوند . تنها چیزی که دارای پروسه تولیدی متفاوت است در نوع شکر قهوه ای و سفید می باشد .

در این فرآیند آب شیرین دو گیاه خارج شده و مواد اضافی آن جدا شده و مواد خالص در معرض حرارت بالا قرار می گیرد . تا به یک شربت غلیظ قهوه ای به نام ملاس تبدیل شود. سپس کریستال های شکر به واسطه یک وسیله سریع و چرخنده از ملاس جدا می شود . این مرحله با فیلتر شدن مجدد توسط دستگاه ذغال استخوان ادامه میابد.تا هر میزان ملاس اضافه ای که در ترکیبش دارد به طور کامل از آن جدا شود.

موارد مصرف شکر قهوه ای

 

موارد مصرف شکر قهوه ای -وبسایت دکتر زکوی

شکر قهوه ای علاوه بر مصارف خانگی در شرینی پزی و پخت انواع کیک بخصوص در کشورهای توسعه یافته مورد استفاده قرار می گیرد . همانطور که گفتیم شکر قهوه دارای طعم متفاوت و علاوه بر آن بوی مطبوعی می باشد . از همین جهت در ترکیب شیر،بستنی،خامه، شیرینی و ترکیب هایی همچون کیک بستنی نیز استفاده می گردد.

حتی در کشور های اروپایی و آمریکایی به طور ویژه از شکر قهوه ای جهت شیرینی پزی، مربا، تارت و پای میوه استفاده کرده. زیرا عملکرد بهتری از شکر قهوه ای دارد.

تفاوت قیمت شکر قهوه ای و سفید

مسئله ای که موجب تردید در انتخاب میان شکر قهوه ای و شکر سفید شده است؛ قیمت دو برابری شکر قهوهای نسبت به شکر سفید می باشد .از آن جایی هم که دارای تفاوت عمده ای از نظر ارزش غذایی نمی باشند افرادی به سمت شکر قهوه ای گرایش دارند که طعم و شکل دهی شکر قهوه ای را می پسندند .

 

تفاوت قیمت شکر قهوه ای و سفید -وبسایت دکتر زکوی

دوره آموزش رژیم نویسی توسط دکتر زکوی برگزار میشود.

در نهایت کدام شکر را انتخاب نماییم ؟

انتخاب شما درمورد یک شکر  یک نظر کاملا شخصی و مرتبط با سلیقه شما باشد ،البته نوع غذایی که تصمیم به پخت آن را دارید در این انتخاب بی تاثیر نمی باشد . تفاوت شکر قهوه ای و سفید از نظر مواد معدنی و میزان کالری آنقدر بالا نیست که در چارچوب حفظ سلامتیتان مجبور به انتخاب شکر قهوه ای شوید . مصرف بیش از حد معمول هر دو شکر موجب بالا رفتن قند خون شما و در پی داشتن چاقی و مشکلات  قلبی و عروقی را خواهد داشت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.