مقالات آموزشی

خطرات رژیم های غیراصولی

خطرات رژیم های غیراصولی -وبسایت دکتر زکوی

امکان دارد بسیاری از اشخاص که حاوی اضافه وزن می باشند با سرچ نمودن در بطن گوگل و گرفتن رژیم هایی چون؛ رژیم های تک خوری، رژیم حذف نمودن کربوهیدرات ها یا… و یا آن که رجوع به دکتر های تغذیه و خواستار شدن رژیم های چون؛ رژیم اتکینز و… در این مسیر قدم گذارند. آنها گویا خواستار هستند طی مدّت زمانی بسیار کوتاه وزن خود را کم کنند. درست است، امکان دارد پیروی از رژیم های شدید و مشقت بار طی کوتاه مدّت موجب کاهش وزن بیشتری از رژیم های درست و اصولی گردد اما رژیم های غیراصولی به بدن شما اسیب میزد .

دوره های آموزش رژیم نویسی در سایت دکتر زکوی شروع شد.

به گونه ای که ترازوی شما بسیار سریع تر اعداد پایین تر را بر روی صفحات دیجیتالی خود نمایان سازد. ولیکن میبایست به موضوع دیگری نیز توجه نمود. این که آیا شما می دانید در ساختار بدنتان چه تغییراتی رقم می خورد؟ یا کاهش در چه چیزی منجر به کاهش سریع وزن بدن شما می شود؟ در این حیطه تحقیقات متفاوتی صورت گرفته است.

به گونه ای که تأثیر رژیم غذایی را بر ترکیب بدن مورد وارسی قرار دادند. حال آن که متخصصان تغذیه به این نتیجه دست یافتند که؛ رژیم های کاهش وزن اصولی، بیشتر منجر به کاهش در قسمت بافت چربی می شود.

حال آن که بیشتر کاهش وزن ضمن رژیم های مشقت بار، به دلیل از دست دادن آب و عضلات بدن می باشد. این مسئله بیانگر این نکته است که؛ علی رغم کاهش وزن تند در رژیم های مشقت بار، این رژیم ها نتیجه‌ ی کمرنگ تری نسبت به رژیم های اصولی از خود بر جای می گذارند. از سویی هم کاهاً امکان دارد منجر به ورود آسیب به بخش ها و بافت های گوناگون بدن شوند.

بهتر است در قسمت ذیل به برخی از خطرات رژیم های غیراصولی اشاره نماییم. شاید که برای شما علم نسبت بدان ها جذاب و جالب به نظر برسد.

خطرات پوستی

پوست وسیع ترین اندام بدن تلقّی می شود و تمامی سطوح بدن را می پوشاند با گذر زمان و رشد بدن، این اندام از شما هم بزرگ تر خواهد شد. اضافه وزن منجر می گردد که پوست بدن آدمی کشیده تر شود تا بتواند سطوح بیشتری را به منظور سلول های چربی مهیا سازد.

در نتیجه کاهش وزن، بدن شما به پوست اضافی نیاز نخواهد داشت. به همین دلیل به تدریج آغاز به حذف نمودن سلول های اضافی بدن می نماید. ولیکن زمانی که کاهش وزن از سوی شما بسیار سریع پیش برود، بدن توانایی حذف پوست اضافی را نخواهد داشت. بنابراین این پوست ها به حالت آویزان و شل بر روی بدن شما به چَشم خواهد خورد.

اختلالات هورمونی

بافت چربی از جمله بافت های بدن می باشد که مسئولیت تولید برخی از هورمون های بدن را دارد. چنانچه کاهش شدید در بافت چربی بدن طی مدّت زمان کوتاهی رقم خورد، بدن توانایی هماهنگ نمودن دگرگونی های هورمونی را نخواهد داشت.

پس این امر منجر به اختلال ضمن فعالیت های هورمونی می گردد. این دگرگونی ها به شدّت وسیع می باشند و صدمات جدی را به بدن آدمی وارد می نماید. علاوه بر موارد یاد شده، کاهش بسیار انرژی منجر به بروز اختلال در دیگر غدد ترشح کننده هورمون چون؛ هیپوفیز، تیروئید، غدد جنسی خواهد شد.

رژیم هایی که با کاهش بسیار انرژی همراه می باشند، امکان دارد به قطع شدن دوران قاعدگی در بانوان و ایجاد اختلال در سیکل دوران ماهیانه گردند که تمامی این‌ ها از جمله خطرات رژیم های غیراصولی است.

اختلالات هورمونی -وبسایت دکتر زکوی

از دست دادن توده ی عضلانی بدن

بدن در نتیجه کاهش وزن هم بافت چربی خود و هم بافت عضلانی خود را از دست خواهد داد که ضمن رژیم های اصولی، کاهش در بخش توده های عضلانی چندان زیاد نیست و بدن بیشتر بافت چربی را از دست خواهد داد. ولیکن در اثر کاهش وزن بسیار سریع و رژیم غیراصولی، بدن امکان دارد توده های عضلانی بسیاری از دست بدهد و این مسئله در برخی از موارد می تواند عامل حائز اهمیت کاهش وزن باشد زیرا وزن توده های عضلانی شما از وزن توده های چربی بسیار بیشتر است.

تناسب اندام اصولی با دکتر زکوی

ایجاد سنــــگ در کیسه صفرا شما

کاهش ناگهانی در بخش انرژی دریافتی منجر خواهد شد که کیسه صفرا نتواند به گونه ای منظم صفرا را به داخل روده تخلیه نماید. پس این مسئله موجب جمع شدن مقدار بیش از حد صفرا در درون این کیسه گردیده و در پایان جمع شدن صفرا موجب رسوب آن و تشکیل سنگ های صفراوی خواهد گردید.

این قبیل از سنگ ها شاید بعد از یک رژیم غذایی مشقت بار خود را نمایان نسازند. حال آن که غالباً طی دیگر بیماری ها خود را آشکار می سازند.

ایجاد سنــــگ در کیسه صفرا شما؛ -وبسایت دکتر زکوی

امیدواریم که شما با اکتفا به موارد فوق با خطرات رژیم های غیراصولی آشنا شده باشید. حال آن که این خطرات تنها در موارد فوقانی خلاصه نمی شود و امکان دارد موارد بسیاری را در بطن خود جای بدهد.آموزش رژیم نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.