دسته‌بندی نشده

رژیم غذایی برای چربی خون بالا

رژیم غذایی برای چربی خون بالا -وبسایت دکتر زکوی

بالا بودن چربی های خون از جمله شایع ترین و متداول ترین اختلالات تغذیه ای محسوب می شود که به اشکال گوناگون چون؛ بالا بودن مقدار کلسترول خون، بالا بودن میزان تری گلیسیرید و نیز بالا بودن اِل دی اِل (کلسترول بد خون) یا پایین بودن اچ دی اِل (کلسترول خوب خون) قابل وارسی می باشد.

به عبارتی کلسترول علاوه بر اخذ، به طریق رژیم در سلول های کبدی نیز ساخته خواهد شد که این موضوع اخیر خواهد توانست بنابر پیشینه‌ خانوادگی منجر به بالا رفتن سوخت و ساز بدن شما بشود. پس توصیه می کنیم کلّیه ی اشخاص چنین خانواده هایی تحت یک رژیم کم کلسترول واقع شوند.

بیشتر شدن کلسترول خون مگر به هنگامی که بسیار بیشتر از مقدار طبیعی صورت بگیرد (که غالباً به همراه سرگیجه خود را نشان می دهد) تنها خود نشانه هایی را ندارد و فرد نخواهد توانست متوجه آن در بدن خود بشود. مگر به هنگامی که از خون او آزمایش صورت بگیرد. در صورتی که شما دچار چربی خون شده اید، رژیم لاغری برای چربی خون بالا می تواند در درمان و همچنین کنترل آن تأثیر بسیاری بر جای بگذارد.

دوره های آموزش رژیم نویسی دکتر تغذیه اقای زکوی شروع شد.

 غذاهایی که لازم است شما دوستان در طول رژیم خود، از مصرف آنها خودداری نمایید

 

غذا هایی که باید در رژیم غذایی حذف و کم شوند

 • حذف نمودن کامل چربی های مرئی (چربی های که با استفاده از چَشم قابل مشاهده هستند)، چربی های اشباع گردیده و چربی های که در دمای اتاق شما به حالت جامد باقی می مانند چون؛ گوشت های قرمز که مابین بافت گوشت چربی وجود دارد، روغن های نباتی به شکل جامد، کره، پوست موجود بر روی مرغ، خامه صبحانه، سس مایونز و…
 • حذف نمودن لبنیات که پرچرب هستند و جایگزین نمودن آن با انواع لبنیات کم چرب (درصد چربی باید زیر پنج ممیز یک باشد) یا آنکه بدون چربی باشد. حاوی خامه ها، انواع پنیرهای خامه ای، سرشیرها و ماست های پرچرب یا…
 • حذف نمودن کامل مصرف برخی از غذاهای دریایی که شامل مقدار کلسترول بسیاری می باشند. ما از این قبیل غذاهای دریایی می توانیم به؛ خرچنگ، خاویار یا میگو و نیز انواع صدف اشاره نماییم.
 • مصرف نمودن حداکثر دو عدد زرده تخم مرغ در طول هفته و بهره گرفتن از سفیده تخم مرغ به شکل آب پز بیش از این مقدار در طول هفته مانعی نخواهد داشت.

رژیم غذایی درست -وبسایت دکتر زکوی

 • حذف نمودن کربوهیدرات های ساده چون مواد خوراکی قندی مانند؛ قند، شکر، نوشابه ها، ژله، دلستر و…
 • حذف نمودن بیسکویت ها و شیرینی های که در بطن بازار به چَشم می خورد و در تهیه نمودن آنها از کره یا روغن های جامد و آردهای سفید بهره گرفته شده است. نیز از سویی غلات های صبحانه، کیک ها، کلوچه و پیراشکی باید حذف شود.
 • حذف نمودن آجیل در اشخاصی با میزان کلسترول بالا الزامی نیست و اشخاص با تری گلیسیرید بالا، میبایست مصرف مغزهای گیاهی را کم نمایند. چرا که تری گلیسیرید در مقابل کاهش، مقاومت بیشتری را نشان خواهد داد. (بهتر است به این نکته توجه کنید که مصرف بادام زمینی در هر دو مورد یاد شده ممنوع می باشد.)
 • حذف نمودن شیرهای فرآوری شده از رژیم غذایی خود چون؛ شیر کاکائو، شیر موز، شیر نسکافه و… با ماندگاری بسیار بالا که شامل مواد افزودنی می باشند.
 • مصرف ننمودن امعاء و احشاء چون؛ مغز، کله پاچه گوسفند، جگر گوسفند که میزان کلسترول بالایی دارند. (تهیه خوراک دل از سوی شما که چربی آن کاملاً گرفته شده است، بلامانع می باشد.)

رعایت این نکات  در رژیم غذایی

 • بهتر است آبگوشت ها و خورشت ها را که تهیه می کنید، چربی هایش را بگیرید یا آن که کاملاً بدون چربی طبخ دهید و به هنگام طبخ؛ روغن های جامد، کره بدان نیفزایید.
 • یک راز رژیم غذایی برای چربی خون بالا، رعایت اعتدال در میزان مصرف کربوهیدرات های کمپلکس است. حاوی؛ برنج ها، نان سفید، آرد های بدون سبوس، بیسکویت های که کم چرب هستند، ماکارونی و سیب زمینی. (شما می توانید سیب زمینی را به شکل آب پز درآورده و به همراه مقداری سبزیجات معطر مصرف کنید و مانعی نخواهد داشت.)
 • در اشخاص با تری گلیسیرید بالا توصیه می کنیم میوه های که خیلی شیرین می باشند، محدود گردند. از سویی آب میوه های صنعتی و آب میوه های شیرین کاملاً حذف شوند.
 • و در آخر توصیه می کنیم محصولات فرآوری شده چون؛ سوسیس و کالباس که به هنگام تولید، میزان بسیاری چربی های اشباع و یا ادویه بدان ها افزوده می شود، محدود گردند و یا آن که به هنگام امکانپذیر بودن به طور کامل حذف شوند.

 

غذا های مضرر -وبسایت دکتر زکوی

پایان

دوستان عزیز، امیدواریم که شما به خوبی با رژیم غذایی برای چربی خون بالا آشنا شده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.