مقالات آموزشی

تغذیه سالم برای مادران شیرده

تغذیه سالم برای مادران شیرده -وبسایت دکتر زکوی

به هنگام بارداری جنین عزیز شما بسیاری از ذخایر بدنتان را مصرف می نماید و چنانچه مادر در دوران شیردهی تغذیه خوبی را پشت سر نگذارد، به مرور زمان به ویژه با زایمان های پی در پی قدرت بدنی او تحلیل می رود. حتی شما اگر جزئی از آن دسته افرادی هستید که مایل هستند به زودی اضافه وزن دوران بارداری را برطرف نمایند، باید بدانید؛ میل نمودن مرتب و منظم غذاهایی که بر انرژی بدن می افزاید، برای افرادی که به تازگی مادر شده اند، بنیه مطلوب در راستای انجام مسئولیت‌ های مادری رقم می زند. چرا که میل نمودن غذاهایی که سرشار از مواد مغذی هستند، در روند روز، می تواند منجر به افزایش انرژی شود. حال می خواهید شما با تغذیه سالم برای مادران شیرده آشنا شوید؟ بهتر است تا پایان این متن با ما همراه گردید.

غذا های بیان شده در قسمت ذیل برای بانوانی که به تازگی مادر شده اند بسیار مفید و مغذی خواهد بود؛

برای داشتن رژیم غذایی مناسب در دوره شیر دهی با دکتر زکوی مشاوره بردارید.

ماهی قزل الا

هیچ یک از غذاها کامل نمی باشد. ولیکن ماهی قزل الا از نظر بهره گیری به واسطه ی خانم هایی که به تازگی مادر شده اند، بسیار شبیه و نزدیک به یک غذای کامل خواهد بود. از جمله بهترین و مناسب ترین غذاهای دوران شیردهی، قزل الا می باشد که همانند سایر ماهی های چرب، مملو از چربی است که آن را دی اِچ ای نام گذاری می کنند. دی اِچ ای به منظور رشد سیستم اعصاب کودک بسیار حائز اهمیت است. شیر مادر همواره شامل دی اِچ ای می باشد. ولیکن مقدار این ماده مفید، وابسته به گونه تغذیه مادر خواهد بود.

DHA ماهی قزل الا در شیوه و حالت خلقی شما هم تأثیر گذار است. مطالعات صورت گرفته به این نکته اشاره می نماید که؛ ممکن است دی اِچ ای در پیش گیری از افسردگی بعد از زایمان مؤثر باشد.

ماهی قزل الا -وبسایت دکتر زکوی

محصولات لبنی بسیار کم چرب

گذشته از این مورد که از میان ماست یا شیر همچنین پنیر کدام گزینه را ترجیح می دهید، محصولات لبنی قسم حائز اهمیتی از رژیم شیردهی سالم را رقم می زند. علاوه بر تأمین نمودن پروتئین، ویتامین ب به همراه ویتامین دی، محصولات لبنی از جمله بهترین و مطلوب ترین منبع کلسیم می باشند. در صورتی که شما در دوران شیردهی به سر می برید، شیر شما به منظور کمک به ساختن استخوان های کودک مملو از کلسیم است. از این جهت حائز اهمیت است که کلسیم مورد نیاز بدن خویش را برطرف نمایید.

گوشـــت خالص گاو یا گوساله

زمانی که مادری هستید که مایل است بر مقدار انرژی خود بیفزاید بهتر است به دنبال غذاهای سرشار از آهن چون؛ گوشت خالص گاو یا گوساله رهسپار شوید. فقر آهن مقدار انرژی شما را پایین خواهد آورد و اجازه نمی دهد که شما به درخواست نوزاد خود پاسخ دهید. علاوه بر آن زمانی که در دوران شیردهی می باشید، نیازمند تأمین پروتئین و ویتامین ب،۱۲ خواهید بود. گوشت خالص گاو یا گوساله می تواند هر دو موارد یاد شده را در اختیار بدنتان قرار دهد.

حبوبات را بهتر است، فراموش نکنید

حبوبات به خصوص آنها که دارای رنگ تیره می باشند، لوبیاهای به رنگ سیاه و لوبیای چیتی مواد خوراکی بسیار مفید و مغذی برای دوران شیردهی مادر است. به ویژه برای مادرانی که گیاه خوار می باشند. حبوبات نه تنها آن که سرشار از آهن می باشد، بلکه یک منبع مناسب و مطلوب و کم خرجی از پروتئین غیر حیوانی با کیفیت بسیار بالا هم می باشد.

درباره زغال اخته و ویژگی های آن بیشتر بدانید

مادرانی که در دوران شیردهی قرار دارند میبایست به طور حتم دو وعده میوه یا آبمیوه در روند هر روز مصرف نمایند. زغال اخته سرشار از آنتی اکسیدان، گزینه بسیار مطلوبی به منظور پاسخگویی به نیازهای شما خواهد بود. این میوه ی بسیار لذیذ، مملو از ویتامین ها و مواد معدنی است، از سویی مقدار بیشماری از کربوهیدرات ها را به منظور بالا نگه داشتن سطوح انرژی به شما ارائه می دارد.

درباره زغال اخته و ویژگی های آن بیشتر بدانید -وبسایت دکتر زکوی

برنج قهوه ای و خواص برجای مانده از آن

چنانچه که شما مایل هستید پس از زایمان وزن خود را کم نمایید شاید این گونه وسوسه شوید که میزان کربوهیدرات های مصرفی را به حداقل ترین مقدار خود برسانید. امّا بهتر است به این نکته توجه کنید که وزن کم کردن های به یکباره منجر به کاهش شیردهی خواهد شد. از سویی احساس سستی و تنبلی در بدن شما رخنه خواهد کرد. توصیه می کنیم کربوهیدرات های از دانه های کامل غلات چون برنج قهوه ای را در ژیم غذایی خود قرار دهید تا میزان انرژی بدن خود را بالا نگه دارید. از جانبی دیگر غذاهایی چون برنج قهوه ای کالری مورد نیاز به منظور تولید شیر را با بهترین میزان کیفیت، مهیا می‌ سازد‌.

توصیه می کنیم تغذیه سالم برای مادران شیرده را مورد توجه قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.