مقالات آموزشی

افزایش تحرک و فعالیت کودکان با چند راهکار ساده

افزایش تحرک و فعالیت کودکان

در طی سال‌های اخیر، افزایش تکنولوژی و استفاده از وسایل مانند تلفن همراه سبب شده است که کودکان و خردسالان به جای انجام فعالیت‌های حرکتی که با تخلیه انرژی همراه هستند، به انجام بازی ‌هایی که در گوشی تلفن همراه هستند، روی بیاورند. به همین دلیل این کودکان ساعت‌ها یک گوشه می ‌نشینند و فعالیت آنها بسیار کاهش یافته است. در این مقاله قصد داریم بهترین راهکارهایی که می‌توان برای افزایش تحرک و فعالیت کودکان مثال زد را بیان کنیم.

شما میتوانید برنامه غذایی کاهش وزن را از دکتر زکوی دربافت کنید.

فعالیت کودکان و راهکار‌های آن

آمار به دست آمده از پژوهش ‌هایی که بر روی کودکان انجام شده است، نشان می ‌دهد که تعداد کودکانی که به انجام فعالیت‌های ورزشی می‌پردازند، بسیار کم است. معرفی در مدارس معمولاً ساعت‌های زیادی را برای ورزش کردن اختصاص نمی‌دهند. علاوه بر این بسیاری از دانش آموزان بعد از پایان مدرسه به بازی کردن با گوشی موبایل یا کامپیوتر مشغول می‌شوند. همین موضوع سبب شده است که ما در این مقاله برخی از راهکارها را برای افزایش تحرک و فعالیت کودکان شما بررسی کنیم.

۱ _  شما می‌توانید به سادگی در طی هفته برنامه‌های مناسب برای تفریح و گردش خارج از خانه بچینید. شما می‌توانید انجام فعالیت ‌های ورزشی را در طبیعت و هم چنین بازی‌هایی با تحرک زیاد را برای ان روز انتخاب کنید. مثلا می ‌توانید به پارک‌های بازی بروید و در طبیعت از کودکان خود بخواهید که مشغول بازی شوند.
۲_ سعی کنید که از سن کودکی فرزندان خود را در یکی از رشته‌های ورزشی قرار داده و از آن ها بخواهید که این رشته را تا سنین بزرگسالی دنبال کنند. برای این کار می ‌توانید درباره علایق فرزندتان سوال بپرسید. به عنوان مثال، رشته تکواندو یکی از رشته ‌های با تحرک زیاد است که معمولاً کودکان از سنین کم آن را فرا می ‌گیرند. برای این که فرزند شما احساس بهتری درباره رشته ورزشی خود داشته باشد، می توانید با یک دیگر برای کلاس ‌های ورزشی ثبت نام کنید.
۳_ سعی کنید چیز هایی که باعث تنبلی و کاهش تراکم کودکانتان می ‌شوند را از محیط خانه دور کنید. مثلاً اکثر فرزندان با تلویزیون و سی دی گوشی ‌های موبایل در طی روز مشغول هستند. می ‌توانید برخی از این وسایل که باعث تنبلی کودکان می‌شود را از خانه خارج کرده و جای آن وسایل ورزشی مخصوص خانه را قرار دهید.
۴_ سعی کنید که در طی روز با فرزندتان مشغول و انجام کارهای خانه شوید. یعنی برای انجام کارهای خانه از کودک خود کمک بگیرید. این کار باعث می‌ شود که کودک مدتی از نشستن در یک گوشه و بازی با گوشی موبایل فاصله بگیرد و باعث افزایش تحرک و فعالیت کودکان شود. می‌توانید برخی از کارهای سبک تر را به کودک خود محول کنید.
۵_ یک سبک غذایی سالم انتخاب کنید و از همان کودکی فرزندتان این سبک غذایی را برای تمامی اعضای خانواده در نظر بگیرید. به این ترتیب فرزندان شما با یک روش غذایی سالم رشد خواهند کرد و به مراتب بدن سالم و بهتری خواهند داشت. مثلاً می‌توانید مصرف لبنیات و سبزیجات و میوه‌ها را افزایش داده و مصرف غذاهای چرب و قندی و مضر را به حداقل برسانید.
۶_ با فرزند خود صحبت کنید و درباره علایق او سوال ‌هایی بپرسید. به عنوان مثال بپرسید که فرزند شما به چه فعالیتی علاقه مند است. این فعالیت می‌تواند ورزشی یا فعالیت‌های ساده‌ ای مثل بازی دویدن قایم موشک یا چیزهای دیگر باشد. هنگامی که شما مطمئن شوید فرزندتان از بازی قایم موشک لذت می‌برد، می‌‌توانید زمان زیادی را در خانه ثبت انجام این فعالیت کنید.
۷_ سعی نکنید که حرکات بسیار سختی را به فرزندانتان آموزش دهید. کودکان باید در کنار بازی کردن و انجام سایر فعالیت‌های پرتحرک مهارت‌های ورزشی را نیز آموزش ببینند تا بتوانند از تنبلی و عدم تحرک فاصله بگیرند. بنابراین برای آموزش این مهارت‌های ورزشی مسیر افراطی را پیش نگیرید.

ورزش برای تحرک کودکان

سعی کنید در خانه هم وسایل ورزشی قرار دهید و هم ورزش‌هایی مانند تنیس والیبال و بسکتبال را در حیاط و محیط و فضای باز خانه انجام دهید. می‌توانید هم ورزش‌های هوازی و هم قدرتی را به کودکان آموزش دهید تا همزمان هم چربی‌های بدن خود را بسوزاند و هم دارای عضله باشند و به سلامت خود کمک کنند. ورزش‌های مختلفی برای افزایش تحرک و فعالیت کودکان وجود دارد که برخی از آنها را نام می بریم.
۱_ پلانک
۲_ یوگا
۳_ اسکوات
۴_ حرکت پروانه
۵_  طناب بازی
۶_ شنای سوئدی

سخن پایانی
در این مقاله چند راهکار ساده برای افزایش تحرک و فعالیت کودکان و عدم تنبلی فرزندان را بیان کردیم. بهتر است قبل از هر چیزی با کودک خود درباره علایق ورزشی او صحبت کنید و با ایجاد محیطی جذاب و ابزارهای ورزشی در منزل و فضای باز زمینه‌ این فعالیت‌ها را برای او ایجاد کنیم. همینطور دور کردن گوشی های موبایل و یا کامپیوتر می تواند بر این موضوع موثر باشد.

دکتر زکوی بهترین متخصص تغذیه و آموزش رژیم نویسی در ایران می باشد.

One thought on “افزایش تحرک و فعالیت کودکان با چند راهکار ساده

 1. Del گفت:

  Wow, wonderful blog format! How long have you been running
  a blog for? you made running a blog look easy.
  The total look of your website is magnificent, as well as the content!
  You can see similar here najlepszy sklep

  • شماره تماس: MK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.