مقالات آموزشی

درباره درمان گیاهی سکته مغزی بدانید

درباره درمان گياهي سکته مغزي بدانيد-وبسایت دکتر زکوی

اسنداد عروق خونی، پارگی رگ‌ها یا لخته شدن خون در آن‌ها می تواند باعث بروز سکته شود. درمان گیاهی، ماساژ و طب سوزنی می تواند به پیشگیری و درمان سکته مغزی کمک کند.

در کشور هند، سکته مغزی خیلی شایع تر از سایر کشورهای غربی است. با انجام یک مطالعه در این کشور متوجه شدند که با تغییر سبک زندگی و کنترل عوامل خطرساز می توان از بروز این سکته جلوگیری کرد. حتی شواهد نشان داده که این درمان‌ها بهتر از درمان های شیمیایی و پزشکی تاثیرگذار هستند. البته درمان گیاهی و خانگی به هیچ وجه نباید جاگیزین نسخه پزشک شما شود. بلکه می تواند تاثیر مثبتی در بهبود بیمار داشته باشد. (برای شروع هر کدام از درمان های پایین با پزشک خود مشورت کنید.)

جهت مشاوره رایگان و ثبت نام در دوره های آموزش رژیم نویسی دکتر زکوی تماس بگیرید.

درباره درمان گیاهی سکته مغزی بدانید-وبسایت دکتر زکوی

 

برای کاهش خطر سکته مغزی چی بخوریم؟!

برای کاهش خطر سکته مغزی چی بخوریم؟!-وبسایت دکتر زکوی

معمولا پزشکان برای درمان و پیشگیری از سکته مغزی داروهای کاهش کلسترول تجویز می کنند. همچنین شما را تشویق به انجام ورزش و خوردن خوراکی های مفید برای قلب تشویق می کنند. هر چه قلب سالم تری داشته باشید، از خطر این نوع سکته بیشتر دور می مانید. با گنجاندن مواد غذایی و نوشیدنی های زیر در برنامه غذایی خود می توانید زودتر کلسترول خود را کاهش دهید. همچنین قلب سالم و جوان تر نیست خواهید داشت!

چای سیاه یا سبز

چای حاوی مواد مغذی گیاهی به نام فلاونوئیدها است. این مواد آنتی اکسیدانی می توانند به کاهش کلسترول و فشار خون کمک کنند. نوشیدن حداقل ۳ فنجان چای سیاه یا سبز برای کاهش خطر سکته مغزی موثر واقع می شود. محققان در یک مطالعه دریافتند افرادی که این مقدار چای سبز یا سیاه می نوشند، به مراتب کمتر دچار سکته های مکرر می شوند. چای سیاه می تواند برای درمان و کنترل دیابت نیز استفاده شود. ترکیبات موجود در چای سیاه اثرات انسولین را افزایش می دهد. همچنین از تبدیل نشاسته به قند در بدن جلوگیری می کند.

برای کاهش خطر سکته مغزی چی بخوریم؟!-وبسایت دکتر زکوی

میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات فقط برای سلامت جسمانی شما مفید نیستند. محققان در یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ دریافتند که خوردن میوه سبب تقویت روحیه شما شود. این خوراکی ها شما را شاداب و پرنشاط و تندرست می کنند. با گنجاندن مقدار زیادی سبزیجات و میوه در وعده های غذایی خود استرس را از خودتان دور می کنید. نداشتن استرس و روحیه شاد و سرحال سبب جلوگیری از سکته مغزی می شود.

برای کاهش خطر سکته مغزی چی بخوریم؟!-وبسایت دکتر زکوی

انار

کنسانتره انار سرشار از آنتی اکسیدان ها و فیتواسترول ها است. این مواد استروئیدهای گیاهی هستند که کلسترول را کاهش می دهند. مصرف این میوه خوشمزه و خوش رنگ همراه با داروهای کاهش دهنده کلسترول می تواند به کاهش کلسترول کمک شایانی کند. اگر به خاطر مصرف برخی از داروها با درد عضلانی مواجه هستید، مصرف انار به شما کمک می کند. این میوه می تواند درد ماهیچه ها را به خوبی کم کند.

برای کاهش خطر سکته مغزی چی بخوریم؟!-وبسایت دکتر زکوی

چه عواملی سبب ایجاد سکته مغزی می شوند؟

یکی از مهمترین راه های پیشگیری از هر نوع بیماری از جمله سکته مغزی، شناسایی عوامل به وجود آورنده آن است. برخی از عوامل را نمی توانید از بین برده و یا کنترل کنید. به عنوان مثال فردی که در اعضای خانواده خود افرادی با سابقه سکته وجود دارند، به هیچ وجه نمی تواند این عامل را از بین ببرد. اما عواملی مانند سیگار کشیدن که ابتلا به هر نوع بیماری را افزایش می دهد را می توان از زندگی حذف کرد!

چه عواملی سبب ایجاد سکته مغزی می شوند؟-وبسایت دکتر زکوی

 

عوامل غیرقابل کنترل به وجود آورنده سکته مغزی

 

 • سن
 • جنسیت
 • نژاد
 • سابقه خانوادگی سکته مغزی
 • سابقه شخصی سکته مغزی

عوامل غیرقابل کنترل به وجود آورنده سکته مغزی -وبسایت دکتر زکوی

 

 

عوامل قابل کنترل به وجود آورنده سکته مغزی

 

 • استفاده از الکل یا مواد مخدر، مانند کوکائین
 • سیگار کشیدن
 • ورزش نکردن، نداشتن تحرک یا فعالیت بدنی
 • رژیم غذایی ناسالم و نامناسب
 • وزن نامناسب (کمبود و یا اضافه وزن و چاقی)
 • دیابت
 • استرس
 • افسردگی
 • مشکل کلسترول
 • فشار خون بالاعوامل قابل کنترل به وجود آورنده سکته مغزی -وبسایت دکتر زکوی

 

 

 

وزن مناسب، برای درمان سکته مغزی

چاقی و اضافه وزن مادر بسیاری از بیماری هاست. اگر می خواهید ز سکته های قلبی و مغزی دور باشید باید وزن خود را متعادل نگه دارید. خوردن خوراکی های مضری مثل مایونز، قند و شکر، چربی های ناسالم و… همگی باعث تجمع چربی در رگ ها و کبد می شوند. بهترین و آسان ترین راه برای رهایی از چاقی، داشتن رژیم غذایی سالم و نه لزوما خیلی سخت گیرانه و ورزش کردن است. ورزش علاوه بر چربی سوزی، شما را از استرس و افسردگی نیز دور می کند. روحیه شاد و بدنی سالم را با تغییر سبک زندگی می توانید به دست بیاورید.

وزن مناسب، برای درمان سکته مغزی-وبسایت دکتر زکوی

 

One thought on “درباره درمان گیاهی سکته مغزی بدانید

 1. علی حسینی گفت:

  بسیار عالی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.