مقالات آموزشی

تغذیه مناسب برای ورزشکاران

تغذیه مناسب برای ورزشکاران

از حائز اهمیت ترین نکاتی که در سلامتی یک ورزشکار نقش تعیین کننده ای را دارد، اهمیتی است که وی به تغذیه خود می دهد. تغذیه مناسب برای ورزشکاران اثرات مهمی ضمن کارایی ورزشی ، ورزشکار خواهد داشت.

نیاز بدن آدمی به مایعات نیز انرژی که از راه مواد خوراکی تأمین می گردد برحسب سن او، جثه و شرایط بدنی گونه ورزشی که به انجام می رساند، متفاوت است و این نیاز می‌باید برحسب شرایط به گونه ای مناسب تعدیل گردد. میبایست انرژی مورد نیاز برای فعالیت و پیشروی ورزشی را از ترکیب مناسبی از کربوهیدرات، پروتئین، چربی به دست آورد.

برای پیدا کردن یک رژیم غذایی مناسب برای خود و داشتن تناسب اندام سایت دکتر زکوی را دنبال کنید.

مایعات بدن

تقریباً شصت درصد از بدن آدمی آب است. آب نقش تعیین کننده ای حدوداً در کلّیه ی واکنش های شیمیایی بدن را خواهد داشت. بدن آدمی نمی تواند آب را در خویش محبوس نماید پس شما ناگزیر هستید آبی را که به واسطه ی طرق گوناگون از دست می دهید، جبران نمایید.

هر انسانی ملزم خواهد بود به صورت روزانه هشت لیوان آب مصرف نماید. این مقدار از مصرف آب حتی می تواند در بدن ورزشکاران عزیز بیشتر هم باشد. ورزشکار می‌باید پیش از شروع ورزش، در حین انجام ورزش و بعد از به پایان رسیدن آن آب بنوشد. توجه در جایگزینی آبی که در بدن یک ورزشکار در حین انجام ورزش از دست می دهد، به ویژه در روزهای گرم سال، میزان اهمیت بیشتری دارد. آب بهترین مایعی خواهد بود که می توان در حین انجام ورزش هایی که کمتر از یک ساعت به طول می انجامد، مصرف نمود. حتی اگر که شما تشنه هم نیستید، آب مصرف کنید. شما با تکیه بر حس تشنگی نمی توانید به درستی متوجه گردید بدن شما به چه مقدار از آب نیاز دارد.

تا زمانی که در حدود دو درصد از وزن خود را بر اثر دفع آب از دست ندهید، احساس تشنگی نخواهید داشت و همین دو درصد نام برده شده می تواند برروی کارایی شما اثرگذار باشد. نکته بعدی که در این زمینه به چَشم می خورد این می باشد که؛ هنگامی که شما تشنه شدید و آن میزان آب میل کردید که تشنگی شما برطرف گردید تنها نیمی از آبی را که از دست داده اید، جایگزین آن نموده اید.

مایعات بدن؛

کربوهیدرات بدن

کربوهیدرات حائز اهمیت ترین منبع انرژی بدن شماست. این منبع انرژی در مواد خوراکی شیرین، میوه ها، نان به همراه غلات، برنج و سایر مواد خوراکی وجود دارد. کربوهیدرات می‌باید تقریباً شصت الی هفتاد درصد نیاز روزانه شما به انرژی را تأمین بنماید‌.

کربوهیدراتی که شما مصرف می کنید، در بدن تبدیل به گلوکز خواهد شد. این گلوکز مستقیماً خواهد سوخت و انرژی تولید می نماید و یا در بطن عضلات تبدیل به گلیکوژن می گردد. این گلیکوژن یک ذخیره در دسترس انرژی برای عضله ها خواهد بود تا در موقعیت هایی که نیاز اضطراری به انرژی داشت از آن استفاده نماید.

چنانچه که در حین انجام ورزش بدن شما به اندازه کافی کربوهیدرات در اختیار خود نداشته باشد، برای دریافت انرژی آغاز به سوزاندن چربی و پروتئین خواهد کرد و منجر به کاهش کارایی شما خواهد شد.

لااقل از چند روز پیش از آغاز یک فعالیت ورزشی شدید و یا رقابتی کربوهیدرات به مقدار کافی مصرف نمایید تا گلیکوژن به مقدار کافی در بدن شما ذخیره گردد. چنانچه فعالیت ورزشی شما بیشتر از یک ساعت به طول انجامید، می‌باید در حین انجام ورزش هم کربوهیدرات میل کنید.

پروتئین بدن

پروتئین در غذاهایی چون؛ گوشت، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، حبوبات، مواد غذایی دیگر به چَشم می خورد. تقریباً دوازده الی پانزده درصد از انرژی مورد نیاز روزانه شما می‌باید توسط آن تأمین شود. چرا که پروتئین به بدن شما این امکان را می دهد تا بافت های تازه بسازد.

بدن شما نمی تواند پروتئین را ذخیره بنماید پس چنانچه که بدان نیاز نداشته باشد آنرا خواهد سوزاند یا تبدیل به چربی می نماید. مقدار نیاز بدن ورزشکار به پروتئین بنابر گونه ورزش، شدّت آن و مدّت زمان انجام ورزش متفاوت خواهد بود.

  • افرادی که ورزش می نمایند به میزان بیشتری پروتئین نیاز خواهند داشت.
  • ورزشکارانی که ورزش های استقامتی به انجام می رسانند یا آن افرادی که ورزش های قدرتی به انجام می رسانند یا بدنسازی می نمایند به پروتئین بیشتری نیاز خواهند داشت.

 

پروتئین بدن؛

چربی بدن

منبع چربی های اشباع گردیده چربی هایی با منشأ حیوانی چون؛ گوشت، تخم مرغ، شیر به همراه لبنیات و کره است. منبع چربی های غیر اشباعی از مواد خوراکی با منشأ گیاهی است. چربی می‌باید تقریباً بیست الی سی درصد نیاز روزانه بدن ما را به انرژی تأمین بنماید‌.

بدن ما جهت انجام فعالیت های حیاتی خویش به مقدار کمی چربی نیاز خواهد داشت ولیکن مصرف بسیار چربی منجر به افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و برخی از اقسام گوناگون سرطان و مشکلات دیگر می گردد.

زمانی که شما استراحت می نمایید و یا فعالیت بدنی کمی به انجام می رسانید، بدن شما بیشتر انرژی مورد نیاز خود را از سوزاندن چربی به دست می آورد و هنگامی که مقدار فعالیت بدنی و ورزشی را بیشتر می کند بدن بیشتر از کربوهیدرات جهت تأمین انرژی بهره می گیرد.

و ما در پایان امیدواریم که توانسته باشیم به تغذیه مناسب برای ورزشکاران عزیز کمک نموده باشیم. از همراهی شما عزیزان نهایت تشکر را داریم.

One thought on “تغذیه مناسب برای ورزشکاران

  1. سمیه انصاری گفت:

    بسیار عالی بود در سمینار دکتر این مطالب کامل تر بود
    من خیلی راضی بودم چون همزمان با ورزش از رژیم غذایی دکتر استفاده کردم

    • شماره تماس: ۰۹۳۳۷۱۲۱۵۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.