مقالات آموزشی

وعده و میان وعده کدام؟

وعده و میان وعده کدام؟-وب سایت دکتر زکوی

از نظر کارشناسان تغذیه باید شما روزانه سه وعده اصلی و ۴ تا ۵ میان وعده حداکثر برای شما ۶۰۰ کالری داشته باشد و میل کنید؛ برای مثال شما می ‌توانید یک میان وعده بین صبحانه و ناهار میل کنید سپس بین ناهار و شام و یک میان وعده بعد از شام میل کنید البته میان وعده بعد از شام برای کسانی که شامشان  را ساعت ۸ میل می کنند. کسانی که شام را ساعت ۱۰ شام را میل کنید نمی‌ توانید دیگر میان وعده بخورید هر چند ساعت اولیه روز به ساعت پایانی نزدیک می شود چرا باید میان وعده تان را کم کالری تر میل کنید. اگر شما قصد لاغری دارید نباید وعده های غذایی تان را حذف کنید زیرا اصلاً برای کم کردن مظنون شما تاثیری ندارد در ادامه با ما می ‌توانید تفاوت وعده و میان وعده را متوجه شوید از ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

برای گرفتن دوره و برنامه غذایی کاهش وزن از دکتر زکوی با ما تماس بگیرید.

وعده ها باید به چه صورت باشند؟

وعده ها باید به چه صورت باشند؟-وب سایت دکتر زکوی

ممکن است شما در روزهای عادی وعده های صبحانه، ناهار و شام را به طور معمول در زمان مشخصی میل کنید اما در روزهای تعطیل یا روز های آخر هفته ساعت ‌های آن ها تغییری بکند باید بگوییم که هیچ ایرادی ندارد خودتان را اذیت نکنید.

برای مثال شما باید صبحانه را در ساعت ۷ صبح میل کنید مثلا اگر بخواهید که کمی دیرتر آن را میل کنید حداقل باید تا ساعت ۸ میل کنید تاخیر بیشتر توصیه نمی شود. همان طور که می دانید صبحانه یکی از مهم ترین وعده های غذایی محسوب می شود.

در این وعده باید شما کلسیم بیشتری را مصرف کنید بسیاری از افراد زمانی که از خواب بیدار می ‌شوند تمایلی به خوردن صبحانه ندارند هیچ ایرادی ندارد زیرا معده آن ها برای خوردن صبحانه آماده نیست در این هنگام شما می ‌توانید زمانی که از خواب بیدار شدید کارهای دیگری مانند دوش گرفتن انجام دهید تا احساس گرسنگی در بدن شما شکل بگیرند تا زمانی که گرسنه باشد می‌ توانید صبحانه را میل کنید. اکنون شما باید ساعت ۱۰ تا ۱۱ یک میان وعده میل کنید برای مثال می توانید یک میوه میل کنید یا یک خوراکی که حاوی غلات کامل باشد اگر علاقه به نوشیدن قهوه داشته باشید می توانید در این زمان قهوه میل کنید.

وعده ناهار و شام به چه صورت باید باشد؟-وب سایت دکتر زکوی

ناهار تان را زودتر از ساعت یک میل نکنید زیرا اصلا توصیه نمی شود بهتر است ناهار تان را از ساعت ۱ تا ۳ بعد از ظهر بخورید. در این وعده باید سبزیجات و پروتئین میل کنید ناهار باید شما را سیر کند اما پرخوری نکنید زیرا می تواند نتایج منفی را در بدن شما باقی بگذارد. بعد از ناهار می‌ توانید چای یا یک میوه میل کنید اگر چای میل کنید به دستگاه گوارش تان کمک بسیار زیادی کرده اید. اشتباه نکنید میان وعده فقط مخصوص کودکان نیست بزرگسالان هم باید میان وعده مصرف کنند. پس شما در این زمان باید یک چیزی بخورید که تا وقت شام گرسنه نشوید برای مثال ساعت ۵ بعد از ظهر می ‌توانید یک خوراکی که شامل مغز های پسته، فندق و بادام یا میوه و همچنین بیسکویت و چایی میل کنید.

 

شام هم ما از ساعت ۸ تا ساعت ۱۰ شب به شما فرصت می دهیم باید زمان میل غذای شما با خواب شما دو ساعت فاصله داشته باشد. زمانی که شما غذا بخورید و پس از آن خواب داشته باشید باعث می شود کیفیت خواب تان کاهش پیدا کند و مشکل گوارش برای شما ایجاد می کند. همان طور که به گوشتان رسیده است و از قدیم توصیه شده است شام باید سبک باشد مانند سوپ، سینه مرغ و برخی از سبزیجات که ویتامین داشته باشند تا گوارش تان را به خطر نیندازند بسیاری از افراد با یک لیوان شیر و سه تا خرما سیر می شوند و این هیچ ایرادی ندارد یک وعده کامل محسوب می شود.

آیا میان وعده بر وزنمان تاثیری می گذارد؟

طی بررسی های انجام شده دانشمندان گفتند که هرچقدر شما در زمان میان وعده تنقلات بخورید احساس سیری نمی کنید پس در نتیجه میان وعده جای وعده های غذایی را نمی گیرد و آن ها را جبران نمی کند. تحقیقات دیگر دانشمندان نشان داده است که میان مرده هیچ تاثیری روی وزن نمی گذارد پس شما می توانید هر چقدر که می خواهید میان وعده میل کنید.

میان وعده های پیشنهادی ما که بسیار ساده و سبک می باشد شامل: کمی لقمه نون و پنیر و خیار و گوجه و یا نون و پنیر و سبزی میل کنید. همچنین می توانید میوه جات خشک میل کنید، می ‌توانید آجیل البته به اندازه سه قاشق غذاخوری میل کنید و بیسکویت های بدون کرم که دارای سبوس هستند به همراه شیر و یا چای میل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.