مقالات آموزشی

مکمل ورزشی

درباره مکمل ورزشی چه میدانید؟ برای کسب اطلاعات مفید و جدیده مکمل ورزشی با ما همراه باشید. شما میتوانید برای خرید بهترین مکمل بدنسازی با ما تماس بگیرید.

مکمل ورزشی

داشتن اندام و هیکل ایده آل خواسته بسیاری از افراد است. برای رسیدن به این خواسته لازم است طبق برنامه مشخصی ورزش کنید؛ همان طور که می دانید بدن ما در حین ورزش کردن، انرژی زیادی مصرف می کند و در نتیجه به مواد مغذی بیشتری نیاز دارد. کارشناسان ورزشی در کنار انجام تمرینات منظم ورزشی، توصیه می کنند که ورزشکاران از یک برنامه غذایی اصولی و استاندارد پیروی کنند تا تمامی نیازهای بدنشان تامین شود. اگرچه مواد غذایی منبع خوبی برای این کار هستند؛ اما استفاده از مکمل های ورزشی به خصوص برای آن دسته از ورزشکارانی که فعالیت سنگینی دارند، توصیه می شود. اگر مکمل ورزشی از برند مرغوبی تهیه شود می تواند بسیار کمک کننده باشد؛ اما در صورتی که از برندهای بی کیفیت و تقلبی استفاده کنید، نه تنها به روند تناسب اندام خود کمک نکرده اید؛ بلکه ممکن است این دسته از مکمل ها آسیب های زیادی به سلامتی شما وارد کنند.

مکمل ورزشی چیست

مکمل ورزشی جایگزین غذا نیست!

اگرچه گفته شد مکمل های ورزشی غنی از انواع مواد مفید و مغذی هستند؛ اما با این حال نباید به عنوان جایگزین برای مواد غذایی در نظر گرفته شوند. یک ورزشکار لازم است رژیم غذایی متعادل و مناسبی را دنبال کند و تنها برای تامین آن مقدار از ماده مغذی که توسط غذاها به بدنش نمی رسد به سراغ مکمل ورزشی برود. بنابراین این تصور که برخی از افراد می پندارند می توانند از مکمل ورزشی به جای وعده های اصلی غذای خود استفاده کنند تصوری کاملا اشتباه است.

شیوه مصرف مکمل ورزشی

مصرف مکمل ورزشی از قواعد و قوانین خاصی پیروی می کن که ورزشکاران در حین مصرف این مکمل ها باید حتما این قوانین را در نظر بگیرند. حتی گفته شده است که برخی از مکمل های ورزشی ممکن است بی فایده یا مضر باشند؛ در نتیجه شما به عنوان یک ورزشکار حرفه ای لازم است که با افراد متخصص در مورد انتخاب مکمل ورزشی مناسب خود مشورت کنید. به علاوه هر ورزشکاری با توجه به نوع ورزشی که انجام می دهد، میزان فعالیتش و شرایط بدنی اش نیاز به نوع و مقدار مشخصی از مکمل های ورزشی دارد. فراموش نکنید که مکمل ورزشی جایگزین ورزش یا مواد غذایی نشده و تنها به شما کمک خواهد کرد تا سریع تر به نتیجه دلخواه خود برسید.

 

معرفی و بررسی انواع مکمل های ورزشی

مکمل های ورزشی بسیار متنوع هستند و هر فرد با توجه به نیاز بدنش می تواند از آنها استفاده کند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع مکمل های ورزشی می پردازیم:

  • مکمل های ورزشی مینرال: یکی از مواد مغذی که بدن ما برای ادامه فعالیت خود به آن نیاز دارد مینرال ها و مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم است. به طور طبیعی شما می توانید این مواد را از میوه ها، سبزیجات تازه یا مرغ و گوشت تامین کنید. وظیفه مهم مینرال ها رفع خستگی و درد عضلانی به خصوص بعد از انجام تمرینات سنگین ورزشی است. امروزه مینرال ها به صورت مکمل های ورزشی و در دوزهای مشخص در دسترس هستند.
  • مکمل ‌های اسید آمینه: مکمل های اسید آمینه حاوی سه آمینو اسید ضروری یعنی والین، لوسین و ایزولوسین هستند. همان طور که می دانید اسیدهای آمینه در فرآیند عضله سازی و نیز ترمیم تارهای عضلانی بعد از ورزش بسیار مهم هستند؛ در نتیجه افرادی که به صورت حرفه ای و سنگین ورزش می کنند حجم عضلات خود را حفظ خواهند کرد.
  • مکمل هاى ورزشی آنتی ‌اکسیدانی: شاید با نقش مهمی که آنتی اکسیدان ها با خنثی کردن رادیکال های آزاد، در مقابل پیری، سرطان و آسیب سلولی ایفا می کنند آشنایی داشته باشید. هنگام انجام ورزش های سنگین ممکن است سلول ها دچار آسیب شده و رادیکال های آزاد تولید شوند؛ در نتیجه در این شرایط این مکمل ها می توانند مفید باشند.
  • مکمل ال‌ کارنیتین: ال کارنتین در فرآیند تولید اسیدهای چرب دخالت دارد. البته با داشتن یک رژیم غذایی متعادل، اغلب نیازی به مصرف این مکمل نیست. با این حال ممکن است برخی از ورزشکاران به این مکمل احتیاج پیدا کنند.
  • کافئین: این مکمل نقش مهمی در افزایش انرژی بدن، افزایش سوخت و ساز و از دست دادن چربی و نیز افزایش ترشح آدرنالین دارد؛ در نتیجه اکثر ورزشکاران این مکمل را در برنامه غذایی خود قرار می دهند.

خلاصه مقاله

اگرچه با داشتن یک رژی غذایی غنی و متعادل، شما می توانید نیاز بدن خود را به انواع مواد مغذی تامین کنید؛ اما با این حال برخی از ورزشکاران به خصوص کسانی ورزش های سنگین کار می کنند، نیاز به دریافت مکمل ورزشی در کنار رژیم غذایی خود دارند. با این حال مکمل ورزشی جایگزین غذا یا فعالیت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.