مقالات آموزشی

نکات تغذیه ای و رژیم غذایی مناسب برای خانم ها

نکات تغذیه ای و رژیم غذایی مناسب برای خانم ها

تمامی خانم ها نیاز به تغذیه منحصر به فردی دارد نیاز های خاص زنان توسط تحقیقات رژیم غذایی قابل مشاهده می شود، هورمون خانم‌ ها نسبت به مردان پایدار تر و قابل پیش بینی تر می باشد نیاز های زنان و مردان با هم تفاوت هایی دارند و همچنین باید به صورت تخصصی به این موضوع بپردازیم. ما در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم که تغذیه های مناسبی داشته باشید تا تغذیه های مناسب مصرف کند تا در طول زندگی سالم و فعال و پر انرژی باشید، ما را همراهی کنید تا پاسخ سوالات زیر را بیابید.

تفاوت رژیم غذایی مناسب خانم ها و آقایان

تا زمانی که سن پسران و دختران پایین می باشد رژیم غذایی آن ها شبیه هم است اما زمانی که بلوغ آن ها شروع می شود زنان نیاز های تغذیه منحصر به فردی پیدا می کنند که با افزایش تغییرات فیزیکی و هورمونی و تغذیه ‌ای شان در حال تکامل می باشد. همچنین رژیم غذایی خانم ها با رفع نیاز آقایان متغیر می باشد خانم ها به کالری کمتری نسبت به آقایان نیاز دارند اما نیاز آن ها به ویتامین ها و مواد معدنی بیشتر نسبت به مردان می باشد تغییرات هورمونی برای مثال زایمان، قاعدگی و یائسگی به این معنی است که خانم ها در معرض خطر کم خونی ضعیف شدن استخوان و پوکی استخوان هستند پس باید مواد مغذی مانند آهن، کلسیم، منیزیم و ویتامین دی و فولات بیشتری دریافت کنند.

اگر می خواهید استخوان هایتان را سالم نگه دارید دندان هایتان را سفت نگه دارید با افزایش سن و تنظیم ضربان قلبتان احتیاج به کلسیم دارید، کمبود کلسیم می‌تواند باعث مشکلات خلقی مانند تحریک پذیری، اضطراب و افسردگی باشد اگر کلسیم در رژیم غذایی دریافت نکنید بدن شما کلسیم از استخوان ها می گیرد به همین دلیل باعث ضعیف شدن استخوان یا پوکی استخوان می باشد پس باید منیزیم و ویتامین دی مصرف کند.

برای دختر خانم های نوجوان یعنی سنین ۱۴ تا ۱۸ سالگی مصرف روزانه ۱۵ میلی گرم آهن توصیه می‌ شود خانم‌ ها می‌ توانند آهن مورد نیاز خودشان را از منابع آهن گوشت قرمز مخصوصاً اگر دریافت کنند همچنین سبزیجات و یا میوه جاتی که رنگشان سبز  است می توانند منبع خوبی از آهن باشد غذا های گیاهی را با منابع حیوانی متفاوت دریافت می‌کند غذا های از آهن مانند مرغ، غذای دریایی، میوه خشک مثل کشمش و زردآلو، نان و ماکارونی دارای آهن می باشند.

تفاوت رژیم غذایی مناسب خانم ها و آقایان

نکات مهم در رابطه با انتخاب رژیم غذایی مناسب

مهم ترین نکات در نیاز های تغذیه خانم ها می تواند یائسگی باشد هورمونی می تواند منجر به کاهش تدریجی توده عضلانی شود و می تواند مصرف کالری را کاهش دهد در این دوران خانم ها به کلسیم بیشتری نیاز دارند تا استخوان های قوی حفظ شوند.

دومین نکته سن می باشد با افزایش سن ممکن است زنان به ویتامین b۱۲ و d نیاز بیشتری داشته باشند فعالیت بدنی خانم ها از نظر جسمی تحرک بیشتری داشته باشند پس در نتیجه انرژی بسیاری مصرف می‌کنند و میزان کالری مورد نیاز شدید افزایش پیدا می کنند.

خانم های باردار تغذیه کودک در دوران جنینی و پس از تولد به مادر وابسته است در این زمان خانم به افزایش میزان مواد مغذی نیاز بیشتری دارد.

پیشنهادات رژیم غذایی

باید به شما بگویم که هیچ غذایی وجود ندارد که باید در رژیم های غذایی وجود داشته باشند باید فرد همان مواد غذایی که قبلاً میخورد الان هم بخورد اما چند گزینه ای عالی به جای غذا های غنی برای خانم ها سفارش شده اند برای مثال: گوجه فرنگی، لوبیا، ماست یونانی، توت، ماهی سالمون زیرا دارای امگا ۳ می باشد و در طول بارداری و شیر دهی برای رشد مغز جنین بسیار مهم است، شکلات تلخ، بادام زیرا می تواند به عنوان میان وعده باشد زیرا سیر می کند

چون که حاوی پروتئین چربی و فیبر می باشد، آووکادو، روغن زیتون، سبزیجات با رنگ تیره زیرا می تواند برای سلامت قلب و بعد از یائسگی مفید باشد؛ اما علاوه بر تمامی موارد خانم ها باید تلاش کنند که مصرف گوشت قرمز را کم کنند  غذا های دریایی مانند ماهی را بیشتر مصرف کنند این غذا ها دارای امگا ۳ هستند ضد التهاب هستند.

پیشنهادات رژیم غذایی

تغذیه زمان بارداری

اگر شما قصد بارداری دارید پس باید رژیم غذای خودتان را از الان درست کنید به این معنی است که از انواع غذا های مختلف دست بردارید و به غذا هایی رو بیاورید که برای سلامتی جنین مفید باشد و اگر کمبودی هم وجود داشته باشد  باید با غذا های متنوع که وجود دارد می توانید کمبود های تغذیه خودتان را حاصل کنید. غذا های پیشنهادی شامل: تخم مرغ زیرا زنان به اندازه کافی از آن استفاده نمی کنند ولی تخم مرغ حاوی کولین می باشد، کنجد زیرا حاوی روی می باشد و باعث سلامت تخمک می شود، سبزیجات برگ دار مانند کاهو و اسفناج حاوی فولاد هستند و برای رشد جنین بسیار کمک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.