مقالات آموزشی

تاثیر رژیم غذایی درست بر طول عمر

تاثیر رژیم غذایی درست بر طول عمر-وبسایت دکتر زکوی

همیشه در اطرافمان شاهد این موضوع بوده ایم افرادی که دارای یک رژیم غذایی مناسب هستند بدن مقاوم تری نسبت به مبارزه با انواع بیماری ها را دارا می باشند . زیرا هر کدام از اندام های بدن ما به صورت جداگانه نیازمند به تغذیه شدن از طریق مواد غذایی سالم هستند .

سلامت جسم و روح بزرگترین سرمایه ای است که هر کدام از ما در زندگی خود داریم اما متاسفانه در میان تمام فعالیت های روزانه و زندگی پر مشغله ای که داریم رسیدگی به آن را به طور کامل از یاد برده ایم .

دوره های آموزش رژیم نویسی توسط دکتر زکوی بهترین دکتر تغذیه شروع شد از دست ندهید.

داشتن یک رژیم غذایی سالم همچون یک سنگر از شما در برابر بیماری های متعدد حفاظت می کند و در نتیجه موجب افزایش طول عمر شما می گردد .

تغذیه مناسب در پیری طول عمر بیشتر

پیری یک فرآیند طبیعی و یکی از دوره های رشد در طول طول زندگی می باشد و هر فرد در این دوران باید یک رژیم غذایی مناسب و کامل را تجربه نماید .

توجه داشته باشید که رژیم غذایی مناسب ورود شما به این مرحله یا درگیری شما با عوامل آن همچون درد مفاصل،پیر چشمی، ضعف شنوایی و…. حاکم بر آن را به تعویق می اندازد . هر کدام از گروه مواد غذایی و دارا بودن موادی همچون ویتانین ها، پروتئن ها، مواد معدنی  و … به طور مجزا شرایط ایده آلی را در بدن ایجاد کرده و موجب طول عمر می گردد‌ .

عامل اصلی تعیین طول عمر

رفتار ها و محیط زندگی دو عامل اصلی در تعیین طول عمر می باشد .

تغذیه و شیوه زندگی هر فرد در سلامت و طول عمر او تاثیر بسزایی دارد . به دنبال یک رژیم غذایی غنی از سبزیجات ها،میوه ها ، مغزها ، روغن زیتون ، ماهی و پلی فنول های انگور و فعالیت ورزشی حداقل ۲۰ دقیقه در روز و سه بار در هفته ، دوری از چاقی و پرهیز از دخانیات و الکل برای ما یک زندگی سالم و طول عمر بیشتر را رقم می زند .

 

عامل اصلی تعیین طول عمر -وبسایت دکتر زکوی

چه ارتباطی میان طول عمر و تغذیه مناسب وجود دارد

مکانیسم های متعددی در ارتباط میان غذا و طول عمر وجود دارد که تاثیر تغذیه مناسب بر طول عمر می باشد . در واقع تلومر ها بخش های انتهایی ماده ژنتیکی یا کروموزوم های ما می باشند که نقش عمده ای در ثبات و حفظ ماده ژنیتیکی در طول عمر نقش دارند .

نقش ویتامین ها در حفظ سلامتی و افزایش طول عمر

ویتامین ها ریز مغزی هایی هستند که بدن برای انجام بسیاری از فعالیت های طبیعی به آن نیاز دارند و عدم کارکرد درست هر کدام از اندام های بدن بر اثر کمبود ویتامین می تواند ما را به سمت و سوی پیری زود رس سوق دهند .

دسته بندی ویتامین های مورد نیاز بدن

ویتامین A  ،  ویتامین k ، ویتامین D ،  ویتامینB ،  ویتامین C ، ویتامین E

پروتئین ها

یکی از پیامد های پیری ،کاهش حجم عضلانی می باشد.

کاهش حجم عضلات از عوارض کهولت سن است و از دلایل عمده ضعف، شکستگی استخوان ها و تنزل کیفیت در دوران کهنسالی بشمار می رود . مصرف پروتئین فراوان از زمره بهترین روش های پیشگیری برای کاهش یافتن حجم عضلات در دوران پیری محسوب می شود. و تمام این موارد موجب طول عمر در زندگی شما خواهی شد .

مصرف غذاهای کم کالری

محققان به این نتایج دست یافته اند که رژیم غذایی کم کالری موجب طولانی شدن عمر و زندگی سالم تر می گردد . پس بهتر است که در طول زندگی روز مره خود رژیم غذایی سالمی را ترتیب ببینیم که از سوق داده شدن به سوی غذاهای پر کالری به دور باشد .

مصرف غذاهای کم کالری -وبسایت دکتر زکوی

 

سخن پایانی

گاهی با افرادی در طول زندگی مواجه می شویم که از نظر ظاهر و سلامت جسمانی تناسبی دور با عدد سنی خود دارند و یا به زبان دیگر دچار پیری زود رس شده اند . از عواملی همچون استرس، بیماری ها ، ژنتیک و …. که بگذریم ؛ نمیتوان از معجزه تاثیر مواد غذایی بر طول عمر غافل شد . که البته ما در متن بالا اشاراتی تقریبا جامع بر این موضوع داشته ایم .

سفارشات مکمل های ورزشی و دوره های ورزشی هم به صورت فردی مخصوص خودتان انجام میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.