مقالات آموزشی

انواع ویتامین ها

انواع ویتامین ها

انرژی مورد نیاز، برای انجام سوخت و ساز بدن شما از مواد مغذی مختلفی تامین می شود.  یکی از مواد مغذی که برای بدن شما الزامی است؛ انواع ویتامین ها می باشد. ویتامین ها هر کدام دارای خواص و ویژگی گوناگونی هستند؛ به همین خاطر از هر لحاظ برای سلامت بدن شما مفیدند‌. ویتامین ها از نظر ساختار به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. شما بایستی حتما روزانه مقدار قابل توجهی ویتامین از مواد خوراکی دریافت کنید؛ تا دچار فقر ویتامین نشوید.

از خوردن هیچ کدام از مواد خوراکی یا غذایی امتناع نکنید. زیرا در ساختار هر یک از فرآورده های غذایی، انواع مختلفی ویتامین موجود است. شما باید در مورد خواص و ویژگی تمامی ویتامین ها اطلاعات داشته باشید‌. برای این که در زمینه ی انواع ویتامین ها اطلاعات مفیدی کسب کنید؛ این مقاله را از دست ندهید.

بهترین روش برای تناسب اندام و کاهش تدریجی وزن داشتن برنامه غذایی کاهش وزن می باشد.

ارزش دارویی و غذایی انواع ویتامین ها

انواع ویتامین ها، در سلامت افراد نقش به سزایی را ایفا می کنند. در صورتی که در بدن افراد هیچ گونه ویتامینی وجود نداشته باشد، او ابتلا به بیماری های مختلفی می شود. چرا که وجود ویتامین در بدن افراد سبب افزایش سیستم ایمنی می شود؛ بنابراین دچار هیچ گونه بیماری ای نمی شوند. اما اگر مبتلا به فقر ویتامین شده باشند؛ با کوچک ترین تغییر آب و هوا، به بیماری هایی هم چون سرماخوردگی، آنفولانزا و… مبتلا می شوند و مجبورند تا بهره زمانی طولانی ای با این بیماری ها دست و پنجه نرم کنند.

به همین دلیل پزشکان و دانشمندان معتقدند، ویتامین ها از ارزش دارویی و غذایی بالایی بهره مند هستند. شما می توانند انواع ویتامین ها را از فرآورده های غذایی ارگانیک مانند برنج، گوشت، سبزیجات و میوه ها به دست بیاورید. در صورتی که بدن شما بتواند، ویتامین های مورد نیازش را از مواد خوراکی تامین کند؛ شما دیگر مجبور به مصرف قرص های شیمیایی که دارای دوز بالا هستند، نیستید‌.

پزشکان در صورتی برای افراد دارو های ویتامین با دوز بالا تجویز می کنند؛ که فرد از فقر ویتامین حاد رنج ببرد و نتواند با مصرف فرآورده های خوراکی ویتامین مورد نیاز بدن خود را تامین کند. در غیر این صورت خوردن انواع قرص های ویتامین اشتباه است.

ارزش دارویی و غذایی انواع ویتامین هاویتامین های محلول در چربی

ویتامین ها، ترکیباتی آلی هستند. این مواد نیز از انواع مختلفی برخوردار هستند. یکی از دسته بندی ویتامین، مختص به ویتامین هایی محلول در چربی می باشد. ویتامین های محلول در چربی را شما می توانید از مواد غذایی که روزانه مصرف می کنید؛ تامین کنید. مصرف قرص های ویتامین محلول در چربی در هنگام خوردن غذا یا مغز دانه ها بهترین زمان مصرف می باشد. زیرا ویتامین های محلول در چربی زمانی بهتر جذب بدن می شوند؛ که به همراه چربی مصرف شوند.

از ویتامین های محلول در چربی می توان ویتامین D، A، K،Eرا نام برد. هر یک از ویتامین های محلول در چربی در سلامت افراد نقش مهمی را ایفا می کنند.

ویتامین های محلول در آب

ویتامین های محلول در آب نوع دیگر ویتامین ها می باشد. ویتامین های محلول در آب نیز مانند دیگر ویتامین ها در مواد غذایی مختلفی یافت می شوند. از ویتامین های محلول در آب می توان ویتامین Cو ویتامین های گروه Bرا نام برد. بهترین زمان برای مصرف ویتامین B,Cزمانی است، که معده شما خالی است. برای مصرف ویتامین های محلول در آب از آب استفاده کنید؛ تا اثر بیشتری بر روی بدن تان داشته باشد.

ویتامین های محلول در آب

منابع هر کدام از انواع ویتامین ها

با شناخت منبع ویتامین ها، راحت تر می توانید هر یک را تامین کنید. همچنین دیگر مجبور نیستید؛ برای تامین ویتامین ها به خرید انواع دارو های شیمیایی با قیمت های گزاف مشغول شوید. می توانید به راحتی با مصرف مواد غذایی ارگانیک این مواد را به دست بیاورید و دچار هیچ کمبود ویتامینی نشوید.

منبع ویتامین A

هویج، تخم مرغ، ماهی، کاهو، جعفری، پرتقال، اسفناج، موز و… همگی منبع ویتامین A هستند. مصرف ۰.۷ میلی گرم ویتامین A در روزانه الزامی می باشد.

منبع ویتامین K

شیر، جعفری، پونه کوهی، اسفناج و… همگی منبع این ویتامین هستند. مصرف ۱۰۰ میکرو گرم از این ویتامین در روز کافی است.

منبع ویتامین C

انبه، لیمو، اسفناج، پرتقال و… منبع ویتامین C است. جذب ۴۰ تا ۱۲۰ گرم ویتامینc روزانه کافی است.

منبع ویتامین گروه های B

جگر، گوشت، تخم مرغ، آب جو و… همگی سرشار از ویتامین B می باشد. مصرف روزانه ۲ گرم ویتامین B کافی می باشد.

منابع هر کدام از انواع ویتامین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.