مقالات آموزشی

عارضه کاهش وزن سریع و غیراصولی چیست؟

عارضه کاهش وزن سریع و غیراصولی چیست؟

ممکن است بسیاری از افراد که از اضافه وزن رنج می برند، با سرچ در اینترنت و اخذ رژیم هایی چون؛ رژیم های تک خوری یا آن که کانادایی و یا رژیم های حذف و عدم مصرف کربوهیدرات ها و… یا رجوع به دکتر تغذیه درخواست برخی از رژیم ها چون؛ کتوژنیک، اتکینز، و… را کنند. آنها گویا مایل هستند طی مدّت زمانی بسیار کوتاه به یک مانکن تبدیل شوند! شاید مقبول واقع شدن رژیم های شدید و دشوار طی مدّت زمانی کوتاه منجر به کاهش وزن بیشتر از رژیم های اصولی شود و عدد ترازو با سرعت باورنکردنی کاهش پیدا کند، امّا میبایست به موضوعات دیگری نیز توجه شود. این که در بدن شما چه تغییراتی رقم خورده است! کاهش چه چیزی در بدن شما منجر به کم شدن وزنتان شده است؟ ما در این متن از خود در دکتر زکوی مایل هستیم شما را با عارضه کاهش وزن سریع و غیراصولی چیست؟ آشنا سازیم. بهتر است تا به پایان این متن با ما همراه گردید.

آشنایی با روش های چربی سوزی جدید در سایت دکتر زکوی

عوارض پوستی

پوست در واقع وسیع ترین اندام بدن آدمی می باشد که تمامی بدن را می پوشاند. به تدریج با رشد بدن، این اندام از بدن نیز بزرگ تر خواهد شد. افزایش وزن منجر می گردد که پوست بدن حالت کشیده پیدا کند تا بتواند سطوح بزرگتری را به منظور ذخیره سازی چربی مهیا سازد. در اثر کم شدن وزن، بدن آدمی به پوست اضافی نیاز نخواهد داشت و با گذر زمان شروع به حذف نمودن سلول های اضافی پوست خواهد کرد. ولو زمانی که کم شدن وزن بسیار سریع رخ می دهد، بدن توانایی حذف پوست اضافی را نخواهد داشت و این پوست ها شکلی شل و آویخته به خود خواهد گرفت.

عوارض پوستی؛

برخی اختلالات هورمونی

بافت چربی یکی از بافت های بدن تلقّی می شود که مسئولیت تولید برخی از هورمون های بدن را بر عهده خواهد داشت. چنانچه که کاهش وزن شدید در بافت های چربی طی مدّت زمانی کوتاه پیش رود، بدن توانایی هماهنگ نمودن دگرگونی های هورمونی را نخواهد داشت و این مسئله موجب اختلال ضمن فعالیت های هورمونی خواهد شد.

این دگرگونی ها در واقع بسیار وسیع است و صدمات جدی به بدن وارد خواهد آورد. علاوه بر موارد نام برده شده کاهش شدید انرژی منجر به اختلال در دیگر غدد ترشح کننده هورمون ها چون؛ هیپوفیز، تیروئید، جنسی می گردد. رژیم هایی که با کم شدن شدید انرژی انجام می شود، امکان دارد منجر به قطع شدن قاعدگی در بانوان و اختلال در سیکل های ماهانه گردد که تمامی آنها از جمله عوارض کاهش وزن سریع و غیراصولی به دلیل دگرگونی ضمن فعالیت هورمونی در بدن خواهد شد.

از دست دادن توده‌های عضلانی بدن

بدن بر اثر کاهش وزن هم بافت چربی و هم بافت عضلانی از دست خواهد داد که ضمن رژیم های معقول، کاهش توده عضلانی بسیار نیست و بدن بیشتر بافت چربی از دست خواهد داد. ولو بر اثر کاهش وزن تند و سریع و غیراصولی، بدن امکان دارد توده‌ی عضلانی بسیاری از دست دهد و این مسئله در برخی موارد می تواند عامل اصلی و پایه کاهش وزن باشد. زیرا وزن توده عضلانی از وزن بافت چربی بیشتر می‌ باشد.

 اختلالات در گوارش بدن شما

اختلالات گوناگون تشکیل شده در دستگاه گوارش می توانند از شدیدترین عوارض کاهش وزن غیراصولی باشد و صدمات جدی به دستگاه گوارش وارد آورد. دستگاه گوارش چون دیگر دستگاه های بدن به جهت فعالیت نیاز به انرژی خواهد داشت و بیشتر سلول های دستگاه گوارش، برخلاف سایر سلول های بدن انرژی را به گونه ای مستقیم از مواد خوراکی که وارد آنها خواهد شد، جذب می نمایند.

کاهش ناگهانی در انرژی دریافت شده بدن منجر به تغییر در روند فعالیت های معمولی دستگاه گوارش خواهد شد که نتیجه زیان بار و بسیار بدی را برجای خواهد گذاشت. یبوست از جمله عوارضی می باشد که در دستگاه گوارش به دلیل کاهش شدید انرژی دریافتی و کاهش مصرف فیبرهای خوراکی تشکیل خواهد شد. دستگاه گوارش مسئولیت ترشح هورمون های گوناگونی را بر عهده دارد و اختلال ضمن فعالیت های دستگاه گوارش منجر به اختلال سیستم های گوناگونی خواهد شد.

 اختلالات در گوارش بدن شما؛ -وبسایت دکتر زکوی

ایجاد سنگ در کیسه صفرا

کاهش ناگهانی در انرژی اخذ شده منجر می گردد که کیسه صفرا نتواند به گونه ای دقیق و منظم صفرا را به داخل روده تخلیه نماید . این منجر به جمع شدن مقدار بیش از حد معمول صفرا در درون کیسه صفرا خواهد شد . در نهایت جمع گردیدن صفرا موجب رسوب آن و تشکیل سنگ های صفراوی می گردد. این سنگ ها ممکن است پس از یک رژیم غذایی سخت و شدید تشخیص داده نشود ولو اغلب در اثر دیگر بیماری ها خود را نمایان خواهد ساخت.

پایان

دوستان عزیز ما در این متن از دکتر زکوی سعی نمودیم شما را با پاسخ، سؤال؛ عارضه کاهش وزن سریع و غیراصولی چیست؟ آشنا سازیم. حال آن که شما می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در جوانب گوناگون تغذیه با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.