مقالات آموزشی

نشانه کمبود ویتامین سی ( C ) در بدن

نشانه کمبود ویتامین ث ( C ) در بدن

ویتامین C، ویتامینی است که نقش مهمی در سلامت بدن داشته و کمبود آن مشکلاتی را برای عملکرد بدن و سلامتی آن به همراه خواهد داشت. ویتامین C به صورت محلول در آب بوده و در بدن انباشته نمی شود؛ در نتیجه در صورت عدم توجه به برنامه عذایی هر فردی ممکن است با کمبود ویتامین C در بدن مواجه شود.

خوشبختانه این ویتامین در بسیاری از مواد غذایی مانند مرکبات، توت فرنگی، کلم بروکلی، سیب زمینی، سبزیجات و .. وجود دارد و برای جلوگیری از کمبود ویتامینC  کافی است که مقادیر کافی از این مواد را در رژیم غذایی خود داشته باشید. در این مطلب قصد داریم در مورد علائم کمبود ویتامین سی صحبت کنیم.

ایجاد موخوره و خشکی در مو ها

یکی از دلایل شکنندگی و ضعیف بودن مو های شما می تواند کمبود ویتامین C باشد. تحقیقات نشان می دهد که رابطه مستقیمی میان کمبود ویتامین سی و ریزش مو وجود دارد. داشتن مو هایی سالم و درخشان نشانه ای از تغذیه مناسب شما است و در نقطه مقابل رابطه مستقیمی میان کمبود ویتامین سی و ریزش مو وجود دارد.

کاهش سرعت ترمیم زخم ها

یکی از علائم کمبود ویتامین سی، کاهش سرعت ترمیم زخم ها می باشد. در تولید کلاژن، ویتامین C  نقش مهمی دارد. کلاژن نیز در استحکام بافتی که بر روی زخم تشکیل می شود؛ تاثیر گذار است در نتیجه کمبود ویتامین سی باعث خواهد شد که زخم های شما دیرتر ترمیم شوند.

مشاهده خونریزی و التهاب در لثه ها

اگر لثه شما دچار خون ریزی و التهاب می شود، لازم است که نگران کمبود ویتامین C در بدن تان باشید. در قسمت قبل به نقش این ویتامین در ساخت کلاژن اشاره کردیم. حال لازم است بدانید که قسمتی از لثه ها را کلاژن تشکیل می دهد و به همین دلیل لثه ها نسبت به کمبود کلاژن واکنش نشان داده و دچار التهاب و خونریزی می شوند.

ایجاد عفونت های مکرر

ویتامین C نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد و افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند نسبت به افرادی که مقادیر کافی از این ویتامین را دریافت می کنند بیش تر به عفونت های متعدد دچار خواهند شد.

ایجاد عفونت های مکرر می تواند یکی از علائم کمبود ویتامین سی در بدن باشد. یکی از دلایلی که شما به عفونت های ادراری، مشکلات دهانی و حساسیت های پوستی دچار می شوید، می تواند کمبود ویتامین سی در بدن تان باشد.

ایجاد عفونت های مکرر

رابطه ویتامین سی و سلامت پوست

کمبود ویتامین سی باعث ایجاد خشکی و مشکلات دیگر پوستی می شود. اگر شما با این مشکلات مواجه هستید، ممکن است که دلیل آن کمبود ویتامین C در بدن تان باشد. این ویتامین روند از دست رفتن کلاژن و الاستین را کند می کند و علاوه بر این تاثیرات منفی رادیکال های آزاد را تا حد چشمگیری کاهش خواهد داد. دریافت مقادیر کافی از ویتامین C باعث خواهد شد تا شما پوستی زیبا و صاف داشته باشید.

کمبود ویتامین C و بیماریهای قلبی عروقی

کمبود ویتامین C با شیوع بیماری های قلبی و عروقی مرتبط می باشد. آنتی اکسیدان های این ویتامین باعث کاهش تجمع کلسترول می شود. علاوه بر این، ویتامین C در تصفیه خون و از بین بردن سموم بدن و در نهایت بهبود عملکرد عروق نیز نقش دارد. در نتیجه یکی از علائم کمبود ویتامین سی می تواند شیوع بیماری های قلبی و عروقی در دراز مدت باشد.

احساس خستگی بدن

احساس خستگی در بدن می تواند به دلایل مکرری به وجود بیاید، اما اگر این احساس خستگی به صورت مکرر وجود داشته باشد؛ یکی از دلایل آن می تواند کمبود ویتامین C در بدن باشد. ویتامین C نقش قابل توجهی در میزان انرژی بدن و ثبات خلقی دارد.

دریافت مقادیر کافی از این ویتامین باعث بالا رفتن روحیه و همچنین کاهش خستگی می شود. علاوه بر این موارد ویتامین C تا حد قابل توجهی احساس افسردگی را کاهش می دهد.

 

احساس خستگی بدن

افزایش وزن

یکی از علائم کمبود ویتامین سی می تواند افزایش وزن باشد چرا که کمبود این ویتامین باعث کاهش سوخت و ساز در بدن شما خواهد شد. نتیجه کاهش سوخت و ساز در بدن نیز مشخصا افزایش وزن خواهد بود.

کمبود ویتامین سی با چاقی و افزایش وزن دارای ارتباط می باشد و دریافت مقادیر کافی از این ویتامین باعث افزایش چربی سوزی طبیعی در بدن خواهد شد.

افزایش وزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.