مقالات آموزشی

تأثیر خواب بر چاقی و افزایش وزن

تأثیر خواب بر چاقی و افزایش وزن

ممکن است برای شما هم این پرسش به وجود آمده باشد که تأثیر خواب بر چاقی و افزایش وزن چگونه می باشد؟ برای بخش اعظمی از اشخاص ارتباط موجود میان خواب و بیشتر یا کمتر شدن وزن موضوعی ناشناخته است. ولیکن با وجود ناشناخته بودن این مسئله بنابر تحقیقات نوین دانشگاه هاروارد خواب در سر وقت و همچنین مناسب می تواند منجر به کاهش وزن و نهایتاً لاغر شدن شود.

خوابیدن سر وقت برای بخش بسیاری از اشخاص یک معضل عظیم است. عادت های خوابی اشتباه منجر به ایجاد بیماری های جدی در وجود شما خواهد شد. در دانشگاه هاروارد بر روی ۱۳۳۳۵۳ خانم سالم برخی از تحقیقات انجام شد. طی تحقیقات صورت گرفته معین گردید، خانم هایی که عادت خواب مناسب و صحیحی را پشت سر می گذاشتند، چهل و پنج درصد کمتر از دیگران خطر مبتلا شدن به دیابت را داشتند. پس خوابیدن سر وقت و به اندازه مورد نیاز، مازاد بر این اثرات مثبت که بر روی هورمون های رشد و نیز از سویی متابولیسم بدن برجای می گذارد، نتیجه مثبتی هم بر روی بیماری هایی چون دیابت دارد.

نتیجه های مثبت کارکرد برنامه غذایی کاهش وزن دکتر زکوی شما هم میتوانید.

چگونگی تأثیر خواب بر چاقی و افزایش وزن

خواب به هنگام شب مورد نیاز بزرگسالان لااقل هشت ساعت در هر شب می باشد. زمانی که تمامی ریتم خواب شما بر هم می خورد و شما دیرتر از حد معمول به خواب عمیق فرو می روید، بدن هورمون گرلین بسیاری را ترشح خواهد کرد. هورمون گرلین مسئولیت بیشتر شدن اشتها در بدن را بر عهده خود خواهد داشت. از این جهت با دیر به خواب فرو رفتن و از سویی ترشح هورمون گرلین میزان اشتهای شما بیشتر شده و وزن شما نیز به تبع بیشتر خواهد شد. رابطه موجود میان خواب و تناسب بدن رابطه کاملاً مستقیمی است. بنابراین به هر مقدار که خواب شما حاوی کیفیت خوب و مطلوبی باشد، اندام بهتری را برای خود خواهید ساخت.

ولو بهتر است بدانید، اثرات برجای مانده از خواب بر روی تناسب اندام در همین مسئله به پایان نخواهد رسید و هنگامی که شما خواب آرام و با کیفیتی را پشت سر نمی گذارید، هورمون لپتین در شما کمتر از حد معمول ترشح خواهد شد. کم بودن این هورمون احساس سیری را کم کرده و منجر به بیشتر شدن وزن می شود.

علاوه بر اثرگذاری خواب در چاقی افراد، اختلال در خواب بر روی خلق و خوی اشخاص هم تأثیرات بسیاری دارد. چرا که خواب نامناسب و بی کیفیت منجر به ترشح هورمون کورتیزول می گردد و این مورد نیز منجر به چاقی و افزایش وزن خواهد شد.

تأثیر خواب بر چاقی و افزایش وزن -وبسایت دکتر زکوی

اثرگذاری خواب بر چاقی نیز لاغری شما

به منظور وارسی اثرگذاری خواب در چاقی و لاغری میبایست نمونه های بسیاری را مورد بررسی قرار داد. همان گونه که در این متن از دکتر زکوی بیان نمودیم، خواب مناسب منجر به ایجاد تناسب اندام خواهد شد. این در حالی می باشد که خواب بیشتر از حد نیز برای بدن شما مفید نیست و نتیجه ای برعکس برای شما رقم خواهد زد. به همین علّت است که ما به شما پیشنهاد می کنیم در روند شب بیش از هشت و نیم ساعت نخوابید.

تأثیر خواب بر تناسب اندام در زمانی طویل بهتر معین خواهد شد. از این جهت تلاش کنید خوابیدن به موقع و مورد نیاز را برای زندگی خویش به یک عادت دائمی مبدل سازید. چنانچه که به تازگی از اثرات زیان آور دیر خوابیدن و کم یا زیاد خوابیدن آشنا شده اید با رعایت و الگو قرار دادن برخی از شیوه ها شما می توانید خواب خود را تنظیم کنید.

بعضی از راهکارهای تنظیم خواب شبانه عبارت است از

  • دائماً در یک مدّت زمانی معین بخوابید.
  • زمانی که شما در خواب به سر می برید، دمای بدن از حالت عادی خود پایین تر می باشد، به همین علّت است که با کم شدن دمای اتاق شما زودتر به خواب فرو می روید.
  • بهتر است نور اتاق خود را به کمترین حالت ممکن برسانید. این گونه خواهد بود که شما می توانید یک خواب بسیار با کیفیت پشت سر گذارید.
  • بهره گیری از موبایل و تبلت و دیگر ابزار و وسیله های هوشمند نیم ساعت پیش از خواب ممنوع می باشد. چرا که این گونه از وسیله ها به شدّت بر روی زمان بندی خواب شما تأثیر خواهد گذاشت و آن را بی نظم می کند. نیز از سویی این وسیله ها با بیشتر کردن سطح ملاتونین منجر به بیشتر شدن وزن شما می شود.

کم خوابی می تواند تأثیرات بدی بر روی اشخاص گوناگون برجای گذارد‌. تنظیم و معین نمودن زمان خواب کار سخت و دشواری به نظر نمی رسد و با رعایت نمودن راهکارهای بیان شده در قسمت فوقانی متن این موضوع قابل انجام خواهد بود.

راهکارهای تنظیم خواب شبانه

پایان

دوستان عزیز ما در این متن از دکتر زکوی سعی کردیم شما را با تأثیر خواب بر چاقی و افزایش وزن آشنا سازیم. امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات مورد نیاز شما را فراهم آوریم. شما می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با ما در دکتر زکوی تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.