مقالات آموزشی

کاربرد پروتئین کازیین در مکمل های ورزشی

کاربرد پروتئین کازیین در مکمل های ورزشی-وبسایت دکتر زکوی

در این مقاله به بررسی کاربرد پروتئین کازیین در مکمل های ورزشی و بدن سازی خواهیم پرداخت با ما تا انتها همراه باشید.

پروتئین کازیین

بدن انسان نیازمند آمنیو اسیدهایی مانند پروتئین کازئین و مکمل های پروتئین وی است که پروتئین کازئین توسط دستگاه گوارش انسان بسیار اهسته تر از مکمل پروتئین وی هضم و جذب می شود.

دلمه شدن پروتئین کازئین در معده بر اثر اسید معده بر این پروتئین امری بسیار شایع محسوب می شود.

در نتیجه دلمه شدن پروتئین کازئین در معده، این دلمه ها در معده به آسانی از هم جدا نشده و عمل هضم دیرتر انجام می پذیرد.

از این رو و در نتیجه این سرعت پایین جذب، سبب می شود که این آمنیو اسید به مدت ۵ الی ۷ ساعت در عضلات ذخیره شود و دفع نگردد.

هرچند مکمل بدنسازی پروتئین کازئین مانند مکمل بدنسازی پروتئین وی، میزان سنتز پروتئین موجود در عضلات را افزایش نمی دهد اما مزیت آن ذخیره سازی آمنیو اسیدهای مفید برای عضلات به مدت بالاتری می باشد.

بنابراین با مصرف پروتئین کازئین عضلات دچار آسیب کمتری شده و سنتز پروتئین موجود در آن ها مدت زمان بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.

همین موضوع باعث می شود تا ماده پروتئین کازئین در جهت رشد عضلات بسیار مفید واقع شود.

این ویژگی پروتئین کازئین در مواردی که غذا مصرف نکرده اید نیز مثل قبل وعده های غذایی و یا میان وعده ها مفید واقع خواهد شد.

درواقع کازئین به نوعی پروتئین گفته می شود که به صورت آهسته در بدن جذب می شود.

مصرف این آمنیو اسید خصوصا قبل از خواب سبب ریکاوری بهتر و کاهش میزان تحلیل عضلات می شود.

پروتئین کازئین به دلیل داشتن فواید مختلفی برای بدن، یکی از مکمل های محبوب ورزشکاران و بدنسازان محسوب می شود.

کاربرد پروتئین کازیین در مکمل های ورزشی-وبسایت دکتر زکوی

معرفی انواع مکمل بدنسازی پروتئین کازئین:

مکمل بدنسازی کازئین انواع متنوعی دارد که هر کدام از آن ها دارای خواص ویژه ای می باشد.

۱-پروتئین کازئین میسلار

میسلار کازئین یکی از مکمل های غذایی می باشد که به پروتئین شبانه معروف است و بدن را در برابر اثرات مخرب گرسنگی در خواب محافظت کرده و وظیفه تثبیت و احیاء آمنیو اسیدها در طول خواب شبانه را به عهده دارد.

معرفی انواع مکمل بدنسازی پروتئین کازئین:-وبسایت دکتر زکوی

۲-پروتئین کازئین هیدرولیز شده که فرم دیگری از کازئین ها به شمار می رود، طی فرآیندی ۸۰ درصد پروتئین شیرگاو به صورت هیدرولیز شده از شیر گاو جدا می شود که نتیجه این عمل ترکیب مایع وی می باشد و بخش جامد باقی مانده از آن به عنوان بخش نامحلول شیر که همان پروتئین کازئین نام دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتئین کازئین از چه محتویاتی ساخته شده است؟

هر پیمانه از مکمل غذایی و مکمل ورزشی پروتئین کازئین تقریبا ۳۳ گرم می باشد که ۲۴ گرم آن پروتئین بوده و ۳ گرم از کربوهیدرات تشکیل شده است و در پایان ۱ گرم چربی دارد.

برندهای مختلف این مکمل بدنسازی در بازار موجود می باشد که با توجه به برند و شرکت سازنده آن می تواند دارای کمی املاح معدنی مانند کلسیم نیز باشد.

تفاوت پودر کازئین با پودر وی در چیست؟

همانطور که می دانید پروتئین کازئین مدت زمان بیشتری طول می کشد تا در معده هضم شود، بنابراین آمنیو اسیدهای موجود در این پروتئین مدت زمان بالاتری در عضلات باقی مانده و این امر سبب می شود تا در تمام طول مدتی که بدن غذا دریافت نمی کند، سلول های عضلات بدن دارای پروتئین باشند و بتوانند به امر عضله سازی بپردازند.

از این رو همین مزیت هضم دیرتر این پروتئین سبب می شود که مکمل پروتئین کازئین در تمام طول شب مواد معدنی و پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کند.

مزایای پروتئین کازئین برای بدن و اثر آن روی سلامتی:

جالب است بدانید که شیر دارای دونوع پروتئین به نام های پروتئین وی و کازئین می باشد.

و همانند تمامی پروتئین های حیوانی، این پروتئین نیز منبع کامل و کافی آمنیو اسیدهای ضروری بدن برای رشد، ترمیم و تقویت بدن می باشد.

رابطه مکمل غذایی کازئین و بدن سازی:

تحقیقات گسترده ای در زمینه کشف رابطه مکمل کازئین و عمل بدنسازی انجام شده است که در یکی از ان ها به گروهی از ورزشکاران که به دوگروه تقسیم شده بودند، مکمل غذایی کازئین داده شد و گروه دیگر این مکمل را دریافت نکرد.

در پایان تحقیق نتیجه حاصله حاکی از آن بود که استفاده کنندگان مکمل کازئین شاهد رشد بیشتر و بهتری در عضلاتشان بودند.

علاوه بر همه مزیت های گفته شده در این مقاله، پروتئین کازئین دارای خاصیت ضد میکروبی نیز می باشد که به تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار کمک کرده و بدن را در برابر عوامل میکروب زا بسیار مقاوم تر خواهد کرد.

دوره های آموزش رژیم نویسی توسط دکتر زکوی متخصص تغذیه ارائه میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.