مقالات آموزشی

برنامه مکملی برای رشد عضلات

رشد عضلات

رشد عضلانی

در این مقاله به معرفی مکملی برای رشد عضلات خواهیم پرداخت با ما همراه باشید. داشتن عضلاتی با فرم ایده آل از محبوبیت های همه افراد به ویژه آقایان به حساب می آید. و در اغلب مواقع با صرف هزینه های سنگین برای دستیابی به چنین شرایطی تمام تلاش خود را بکار میگیرند. ولی گاهی مواقع با نتیجه ای عکس روبرو میشوند و تصمیم به عقب نشینی میگیرند و دیگر نسبت به این موضوع بی میلی نشان می دهند .

شما در طول اینکه به طور مرتب ورزش میکنید و از انواع متعدد مکمل بدنسازی برای حجم دادن به بدنتان کمک می گیرید؛ انتظار دارید تا نتیجه ای مطلوب را کسب کنید .

انجام فعالیت های ورزشی افزایش حجم عضلات را در پی دارد . به صورتی که این عضلات به شما کمک خواهند کرد تا در طول فعالیت های روزانه خود و بخصوص فعالیت های بدنی ، توانایی لازم را دارا باشید .

 

اگر بدنبال رشد عضلات خود می باشید باید ۳ اصل اساسی را رعایت کنید.

  • مصرف نمودن کالری بیش از مقداری که بدن شما سوخت و ساز کند ؛
  • مصرف کردن پروتئین بیشتر از میزانی که در طول فعالیت های ورزشی بدن شما از دست میدهد .
  • اجرای یک برنامه ورزی مناسب در قالب اینکه ماهیچه هایتان را به چالش بکشاند .

 

نقش مکمل های دارویی

با رعایت تمام مواردی که به آن ها اشاره کردیم ، میتوانیم به رشد عضلانی و حجم دهی آنها بدنیمان دست یابیم ولی اگر قرار به نتیجه بهتر و کامل تر دست یابیم ؛ باید به هیچ وجه مکمل های دارویی را فراموش نکنیم .

اما سوال اینجاست که چه مکمل هایی بهتر هستند ؛ و آیا با توان مالی ما تناسب دارند ؟

و یا اینکه کدام مکمل ها ضروری تر هستند و بهتر است کدام را در اولویت مصرف در طی دوره عضله سازی قرار بدهیم ؟

ما سعی داریم تا بهترین و نتیجه بخش ترین برنامه را در حیطه رشد و فرم دهی عضلات بدن به شما ارائه دهیم .

تنظیم برنامه رشد عضلات بر اساس اولویت

پروتئین وی

لازم بذکر میباشد که پروتئین وی باید پای ثابت در برنامه مکملی باشد . این پروتئین زود هضم ، قابل حمل و بسیار کارآمد است و برای هر فردی که تمایل داشته باشد تا به افزایش حجم خشک عضلانی دست یابد بسیار ضروری بحساب می آید . میتوانیم به پروتئین وی نام فونداسیون بدنی را در این برنامه بدهیم .

کراتین برای رشد عضلات

مکمل شناخته شده و بسیار کارآمد بعدی کراتین میباشد . زمانی که اقدام به مصرف کراتین می نمایید و آن را وارد بدنتان می کنید در واکنش های بدن به کراتین فسفات تبدیل میگردد که به جهت حمایت کردن از انقباضات عضلانی تولید انرژی مینماید و آن را در بدن شما در بالاترین میزان ممکن نگه میدارد .

پروتئین کازیین

نام دیگری که به نوع از پروتئین میتوانیم بدهیم پروتئین شیر میباشد . کازئین نسبت به پودر وی دارای هضم دیرتری میباشد . به همین جهت بهترین گزینه به عنوان یک میان وعده قبل از خواب محسوب میشود .

کراتین

کراتین ساخته شده از ۳ نوع اسید آمینه بنام آرژنتین ، گلیسین و متونین است . کراتین علاوه بر رشد عضلات قدرت بدنی را به طرز نا باورانه افزایش میدهد وزن بدن را حدود ۵ کیلو زیاد میکند .

اسید های آمینه شاخه دار :

این مکمل تشکیل شده از لوسین، ایزولوسین ، و همینطور والین برای رشد عضلات میباشد . این نوع آمینو اسیدها سبب ترمیم و ساخت بافت های عضلانی میگردد . و ترکیب موجود در آن از کوفتگی و درد بدن بعد از تمرینات ورزشی سنگین می کاهد.

بتا آلانین

این مکمل رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است . تحقیقات بسیاری حاکی از آن است که وقتی ماهیچه ها سطح کارنوزین بیشتری را دریافت کند از نظر عضلانی  به قدرت و استقامت بیشتری پیدا می کند. دقیقا همان چیزی که بتاآلانین به بدن ما می دهد .

تقویت کننده های اسیر نیتریک

اکسید نیتریک ها یک مولکول میباشد که در سر تا سر یافت میگردند و و در فرآیند های بسیاری در رشد عضلات ایفای نقش میکند .

نیتریک اکسید سنتاز آنزیمی محسوب می شود که در تولید نیتریک اکسید ( NO )  موثر میباشد . افرادی که تمرینات بدنسازی برای رشد عضلات انجام میدهند به توانایی NO جهت اتساع رگ های خونی علاقه دارند . زیرا موجب رسیدن جریان خون بیشتری به عضلات میگردد و اکسیژن ، مواد مغذی ، هورمون های آنابولیک و آب را در بدن افزایش میدهد .

مکمل های دیگری هستند که در اولویت های بعدی قرار میگیرند؛ همچون

  • گلوتامین در دوره افزایش حجم عضلانی
  • و همینطور ZMA
  • کارنیتین
  • بتا اکدیسترون
  • کربوهیدرات با وزن مولکولی بالا
  • اچ ام بی

 

سمینار های رژیم نویسی و دوره های آموزش رژیم نویسی دکتر زکویی اینجاست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.