مقالات آموزشی

رژیم غذایی برای بیماری قند

رژیم غذایی برای بیماری قند -وبسایت دکتر زکوی

ممکن است بعضی از ما که به بیماری قند یا به اصطلاح دیابت مبتلا هستیم، چنین تصور کنیم که باید تا حد امکان اصلاً برخی از غذاها را مصرف ننماییم. حال بهتر است به این نکته توجه کنید؛ این تصور کاملاً غلط است. توصیه می کنیم با ما در ابتدای متن همراه باشید تا شما را با رژیم غذایی برای بیماری قند آشنا سازیم.

رژیم غذایی دیابت در یک تعریف کلّی و عمومی

 • غذاهای سالم را بهتر است به میزان متوسط نه آنکه بسیار مصرف نماییم.
 • غذاهای سالم را طی وعده های غذایی خود و در زمان معین میل کنیم، نه آنکه بدون نظم و ترتیب.

طی رژیم غذایی برای مبتلایان به بیماری دیابت، یک برنامه با غذاهای سالم طراحی خواهد شد که مملو از مواد مغذی و مفید، حاوی قلیل ترین میزان چربی و بسیار کم کالری می باشند‌. به عبارتی، رژیم غذایی قند چیزی نیست جزء آن که بهترین برنامه غذایی موجود برای تمامی اشخاص، پس حتی برای افرادی که مبتلا به بیماری قند هم نمی باشند، مفید و سودمند است.

 پرهیز از غذاهای زیر برای اشخاص مبتلا به بیماری قند

مشکل دیابت تنها در قند خون خلاصه نمی شود. دیابت احتمال مبتلا شدن ما به بیماری های قلبی، عروقی، سکته مغزی را افزایش می دهد. چرا که دیابت گرفتگی رگ ها و تصلب شرایین را تشدید خواهد کرد.

از این جهت، نه تنها آن که باید در اتخاذ غذاها دقّت نماییم که قند خون بالا نرود بلکه میبایست از مصرف غذاهایی که برای سلامت رگ ها و قلب زیان آور هستند نیز اجتناب ورزیم.

پرهیز از غذاهای زیر، برای اشخاص مبتلا به بیماری قند -وبسایت دکتر زکوی

 چربی ها و روغن های اشباع گردیده

حدوداً بهتر است از هر نوع لبنیات پرچرب و همچنین مواد پروتئینی با منشأ حیوانی که حاوی میزان چربی بسیاری است، اجتناب نماییم. همانند؛ کره، قسمت های چربی گوشت قرمز، یا آن که تمامی اقسام محصولات گوشتی فرآوری گردیده همانند؛ سوسیس، کالباس و بیکن گوساله یا… . شما باید به لیست روغن های اشباع گردیده که برای بدن زیان آور هستند، روغن هسته خرما و نیز روغن نارگیل را هم بی افزایید.

چربی ها به همراه روغن ترانس

مواد خوراکی که بیشتر از تمامی موارد حاوی روغن ترانس می باشند، عبارتند از

 • تنقلات به همراه اسنک های فرآوری شده.
 • غذاهایی که به صورت سرخ کرده سرو می شوند.
 • کره گیاهی که به منظور فرم دادن به بعضی خوراکی ها به ویژه در قنادی مورد استفاده قرار می گیرند.

غذای حاوی کلسترول بالا

حائز اهمیت ترین منبع غذایی کلسترول لبنیات پرچرب و همچنین پروتئین جانوری حاوی چربی مشهود می باشد. زرده تخم مرغ، جگر و دیگر قسم های گوشتی جانوری هم میزان کلسترول بالایی دارند و توصیه می کنیم از مصرف آنها امتناع ورزید. تمامی کلسترول دریافتی توسط اشخاص مبتلا به بیماری قند نیز نباید روزانه از مقدار دویست میلی گرم بیشتر شود.

سدیم

از جمله عناصر موجود در نمک خوراکی سدیم می باشد. مقدار مصرف روزانه سدیم توسط افراد مبتلا به بیماری قند نباید بیشتر از ۲۳۰۰ میلی گرم باشد. چنانچه همزمان به بیماری دیابت و فشار خون بالا مبتلا می باشید، امکان دارد پزشک معالج بخواهد، مصرف سدیم از مقدار ذکر شده هم کمتر شود.

شیوه پر کردن بشقاب خود

به منظور بهره گیری از تمامی این اطلاعات، انجمن دیابت آمریکا یک شیوه ی آسان را پیشنهاد می نماید. عصاره این شیوه تمرکز بر روی بیشتر مصرف کردن سبزیجات می باشد. برای آن که شما بتوانید بشقاب خود را به این شیوه تهیه کنید باید به نکات بیان شده در قسمت ذیل توجه نمایید؛

 • قسمتی از بشقاب خود را از سبزیجات غیر نشاسته ای چون؛ هویج، گوجه فرنگی، اسفناج پر نمایید.
 • یک چهارم آن را با مواد خوراکی پروتئینی پر کنید. چون؛ ماهی، گوشت قرمز، مرغ بدون چربی و پوست.
 • یک چهارم مابقی بشقاب خود را با غلات سبوس دار و یا آنکه سبزیجات نشاسته ای پر نمایید. همانند؛ نخود فرنگی.
 • میزان بسیار اندکی چربی خوب چون مغزها به آن بی افزایید.
 • مقداری اندک میوه یا لبنیات سالم، آب یا چای و یا آنکه قهوه بدون شکر و شیرینی هم می توانید در نظر بگیرید.

شیوه پر کردن بشقاب برای رژیم -وبسایت دکتر زکوی

غذای سالم برای اشخاص مبتلا به قند کدام می باشد؟

بهترین و مطلوب ترین عمل این است که کالری مدّ نظر خویش را با مصرف غذاهایی تأمین نماییم که احتیاج بدن به مواد الزامی را هم برآورد می کند.

از این جهت بهتر است مواد غذایی بیان شده در قسمت ذیل را انتخاب نماییم

 • ماهی
 • چربی های خوب
 • مواد غذایی دارای فیبر بسیار
 • کربوهیدرات های سالم (مواد خوراکی قندی و یا نشاسته ای سالم)

دوستان عزیز ما امیدواریم که توانسته باشیم شما را با رژیم غذایی برای بیماری قند آشنا سازیم. بهتر است بیش از پیش مراقب سلامتی خود در این راستا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.