مقالات آموزشی

روغن مناسب برای سلامت جسم و تناسب اندام

روغن مناسب برای سلامت جسم و تناسب اندام

یکی از سوالات متداولی که در بحث سلامت جسمی مطرح می شود انتخاب نوع روغن مناسب است. اینکه روغن های مایع از روغن جامد سالم تر هستند بر کسی پوشیده نیست. اما موضوع اصلی این است که چه نوعی از روغن مایع می تواند برای سلامت جسمی ما مناسب تر باشد؟ همیشه در انتخاب نوع روغن حساسیت بیشتری به خرج دهید! چرا که روغن به عنوان ماده ی اصلی غذایی ایرانیان به کار می رود و در تعیین سلامت جسمانی شما نقش مهمی دارد.

برای خرید مکمل های ورزشی اورجینال برای رسیدن به تناسب اندام از دکتر زکوی تجربه بگیرید.

کدام روغن برای سلامتی مناسب تر است؟

روغن های گیاهی در مقایسه با روغن های جانوری سالم تر هستند. مقدار چربی های اشباع در این روغن ها کمتر است و راحت تر هضم می شوند. در حالی که چربی های حیوانی و روغن های جامد در دیواره ی رگ ها نفوذ می کنند. جمع شدن این چربی ها باعث افزایش کلسترول خون و نهایتا سکته ی قلبی می شود. البته توجه داشته باشید که به علت کلسترول موجود در چربی های جامد احتمال رسوب آن ها در رگ ها و دیر هضمی وجود دارد. این در حالی است که در روغن های گیاهی کلسترول و چربی های اشباع دیده نمی شود. معمولا پزشکان توصیه می کنند که ۳/۱ از روغن های مصرفی به چربی های جامد اختصاص پیدا کند و ۳/۲ به روغن های مایع.

پر واضح است که روغن مناسب برای سلامتی و تناسب اندام همه ی افراد از چاق گرفته تا لاغر روغن های گیاهی هستند. اما مسئله ی مهم تر نوع روغن گیاهی است. روغن های گیاهی کنجد و زیتون جزء بهترین و سالم ترین ها برای تناسب اندام و سلامتی هستند. (البته اگر خالص و اصل باشند.) معمولا روغن هایی که در کارخانه ها تولید می شوند طبیعی نیستند و مواد افزودنی و شیمیایی به آن ها اضافه شده. اما اگر بتوانید روغن های کنجد و زیتون اصلی را که به صورت دستی و طبیعی تهیه می شوند پیدا کنید فوق العاده سالم تر هستند.

کدام روغن برای سلامتی مناسب تر است؟

آیا کره، دنبه و روغن های جامد و حیوانی برای سلامتی مضر هستند؟!

همانطور که در قسمت قبلی اشاره شد، این روغن و چربی ها اشباع اند. هرچند که برای سلامتی افراد فوایدی نیز دارند. اما دیر تر هضم می شوند. حتی ممکن است احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را نیز افزایش دهند. به همین دلیل توصیه می شود حجم استفاده از این چربی ها و روغن ها را در سبد غذایی خود تا می توانید کاهش دهید.

آیا کره، دنبه و روغن های جامد و حیوانی برای سلامتی مضر هستند؟!

روغن های گیاهی مناسب برای سلامت جسمی و تناسب اندام

روغن های گیاهی نسبت به جانوری سالم تر، زود هضم تر و کم خطر تر هستند. اسید چرب امگا ۳ این روغن ها بیشتر است. از طرفی روغن سویا، کانولا، پنبه و زیتون به عنوان بهترین روغن های گیاهی به شمار می روند. برای آنکه بتوانید بهترین نوع روغن از نظر خودتان را تشخیص دهید بهتر است ابتدا چند هفته هر کدام از آن ها را امتحان کنید. بدین ترتیب می توانید تاثیر آن ها را بر سلامت جسم خود بیشتر متوجه شوید. در بین این روغن ها زیتون از بقیه سالم تر و مفید تر است. به طور کلی روغن های گیاهی به عنوان روغن مناسب برای سلامتی به کار می روند.

روغن های گیاهی کارخانه ای

برخی از افراد برای سرخ کردن، پخت و پز و تهیه ی سالاد خود از روغن های گیاهی تهیه شده در کارخانه ها استفاده می کنند. برخی از این روغن ها مخصوص سرخ کردن اند و بعضی دیگر فقط برای سالاد و روی برنج کاربرد دارند. در این روغن ها نیز افزودنی هایی به کار رفته تا بتوانید آن ها به مدت طولانی تری نگهداری کنید. اما باید توجه داشته باشید که با حرارت ملایم مواد غذایی تان را در آن ها سرخ کنید یا بپزید. چرا که اسید چرب موجود در این روغن ها می تواند تغییر ماهیت دهید و سرطان زا شود.

روغن های گیاهی کارخانه ای

روغن های طبیعی گیاهی

بدون شک روغن کنجد و زیتون طبیعی، سالم ترین روغن برای سلامتی به شمار می روند. در مصرف روغن زیتون باید دقت کنید که زیاد حرارت نبیند. این روغن فقط در صورتی مفید است که با حرارت خیلی کم به غذا اضافه شود. به همین دلیل در سرخ کردنی ها هرگز از روغن زیتون استفاده نکنید. برعکس این مورد درباره ی روغن طبیعی کنجد مطرح می شود. از روغن کنجد می توانید در سرخ کردن موادغذایی، پختن و سالاد های خود بدون نگرانی استفاده کنید. مسلما این دو روغن مناسب برای سلامتی و تناسب اندام شما به حساب می آیند.

روغن های طبیعی گیاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.