مقالات آموزشی

بهترین روغن برای رژیم سالم

بهترین روغن برای رژیم سالم

آیا روغن کنجد و همچنین روغن هسته انگور که در بخش بسیاری از خانواده ها مورد نظر واقع شده است، بهترین روغن برای رژیم سالم است! آیا ارزش هزینه ای که به جهت تهیه آن صرف می کنیم را شامل می شوند؟ اصلاً بهترین نوع روغن به منظور مصرف خانگی کدام یک می باشد! با ما همراه باشید تا شما را با برخی از مهم ترین نکات در ارتباط با روغن در دکتر زکوی آشنا سازیم.

خرید مکمل ورزشی با کیفیت و مناسب برای تناسب اندام از سایت دکتر زکوی

چند وقت یکبار لازم است روغن خود را عوض نماییم!

از آن سوی که روغن های مایع گیاهی نسبت به روغن های جامد دارای برتری هستند و از منظر سلامت برای اشخاص نیز مناسب تر می باشد، توصیه تغذیه ای عمومی این می باشد که کلّیه ی روغن های مایع گیاهی میبایست در الگو مصرف خانوار ها واقع گردند. یعنی آن که چنانچه خانواده ای برای یک مرتبه یا چند هفته از روغن کانولا جهت طبخ غذا بهره گرفت، میبایست در مرتبه های بعد از روغن سویا، آفتابگردان، ذرت جهت پخت غذا استفاده نماید. به عبارتی در انتخاب روغن های گیاهی مصرفی خویش، تعادل و چرخش در نظر گیرند. زیرا برخی روغن های مایع همانند آفتابگردان یا بذر کتان و کونالا اسید چرب، غالب آنها اسید چرب امگا سه می باشد.

برخی از روغن های موجود همانند؛ روغن پنبه دانه نیز ذرت بیشتر دارای امگا شش هستند و برخی دیگر چون روغن زیتون اسید چرب غالب‌شان اسید چرب امگا نه می باشد و تمامی این اسید های چرب برای بدن آدمی ضروری و الزامی است. از این جهت تمامی گروه های اسید چرب چون؛ امگا سه، امگا شش و امگا نه باید در برنامه غذایی شما جای گیرد.

نگاهی به بهترین روغن

بنابر علم روز هم اکنون مناسب ترین، سالم ترین نیز از سویی ایده آل ترین روغن در راستای مصرف خوراکی روغن های زیتون است که دارای مقدار بسیاری اسید چرب امگا نه می باشد که برای سلامت انسان بسیار مفید و مغذی است. باقی روغن های موجود همان شکل که بیان نمودیم، میزان و گونه اسید های چرب آنها با یک دیگر متفاوت است. برای نمونه؛ با اکتفا به این مسئله که در جامعه ما کمبود اسید های چرب امگا سه بسیار احساس می گردد. روغن کانولا به همراه آفتابگردان، بذر کتان نیز گردو مقدار اسید چرب امگا سه تقریباً بالایی را دارند از این جهت می توانند به خوبی این کمبود را جبران نمایند.

البته بهتر است خاطر نشان شویم که روغن بذر کتان به همراه گردو بسیار گران قیمت است و همانند دیگر روغن های مایع خوراکی در اختیار خانوار قرار نمی گیرد. نمی توان به تمامی خانواده ها توصیه نمود که از این قبیل روغن ها تحت عنوان روغن اصلی خود استفاده نموده و جایگزینی برای تمامی روغن های مصرفی خود در نظر بگیرند. تنها افرادی که مایل هستند، خواهند توانست از روغن های گردو و یا آن که روغن بذر کتان به گونه تفریحی و برای دگرگونی ذائقه بهره گیرند. البته افرادی که بنا بر هر دلیلی توانایی خرید این قبیل از روغن ها را ندارند، نباید هراس داشته باشند. زیرا بهترین جایگزین این قبیل از روغن ها روغن کانولا نیز آفتابگردان می باشد. این دو روغن از جمله ارزان قیمت ترین و در دسترس ترین منبع اسید چرب امگا سه است.

 نگاهی به بهترین روغن

روغن های هسته انگور یا کنجد!

حدس شما درست می باشد. روغن هایی چون هسته انگور نیز کنجد، از اسید های چرب بسیار خوبی برخوردار می باشند. ولو بیشتر روغن هایی فانتزی تلقّی می شود تا روغنی که تحت عنوان یک روغن پایه در خوراک روزانه و دائمی به خانواده ها توصیه گردد‌. حالا چنانچه فردی از طعم و مزه این قبیل از روغن ها خوشش آمد، و هزینه آن نیز برای او مشکل ساز نیست، اشکالی نخواهد داشت که از این روغن ها تحت عنوان روغن پایه در سبد غذایی بهره گیرد. ولو از منظر علم و دانش تغذیه این روغن ها صرفاً یک محصولی فانتزی می باشند.

 

 روغن های هسته انگور یا کنجد!

من کدام روغن خوراکی را می توانم بخورم!

یک شخص سالم می تواند از همگی روغن های گیاهی به گونه متعادل بهره گیرد و هیچ گونه منع مصرفی برای اشخاص در نظر گرفته نشده است. مگر زمانی که آن فرد دچار برخی از بیماری ها چون؛ بیماری های قلبی و عروقی، چربی خون و… باشد. این افراد ملزم می باشند مصرف تمام روغن های نام برده شده را کم نمایند و هیچ یک از روغن های نام برده شده، برای گروه سنی خاص ضرر ندارد.

البته که مقدار مصرف چربی ها و روغن ها ضمن رژیم های خوراکی روزانه نباید از میزان بیست و پنج درصد الی سی درصد شود. از خاطر نبرید که این میزان تنها به روغن ها اختصاص ندارد. بلکه کلّیه ی مواد غذایی که به گونه ی طبیعی هم دارای روغن هستند را شامل می شود. همانند؛ تخم مرغ، لبنیات، دانه ها و بعضی سبزی ها و… نیز میبایست در کنار روغن ها در نظر انگاشته شود و تمامی آنها با همدیگر بیست و پنج درصد الی سی درصد کالری مورد نیاز اشخاص را تشکیل دهند.

One thought on “بهترین روغن برای رژیم سالم

  1. Calvin گفت:

    Wow, wonderful blog format! How long have you been blogging for?
    you made blogging look easy. The entire look of your
    site is fantastic, let alone the content! You can see similar here sklep internetowy

    • شماره تماس: ۳۵۱۴۶۱۵۳۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.